Bugün Zonguldak Belediye Meclisi’nin Mayıs ayı birinci birleşimde çok önemli bir karara imza atıldı. 
Daha doğrusu bu kararın ilk adımı atıldı.

1-2-2023 tarihinde Zonguldak Belediye meclisinde, ki o zaman Meclis çoğunluğu AK Parti”deydi ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ise muhalefet deydi.

Çok iyi hatırlıyorum; 2023 Şubat Ayı Meclis birleşiminde Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkan Vekili Dr. Atınç Kayınova, meclise Zonguldak belediyesi sınırları içerisinde yaşayan ve en düşük taban maaş alan emeklerin su ücretlerinde %50 indirim yapılması için sözlü ve yazılı önerge vermişti ancak o önerge bir şekilde reddedilmişti.Zaman çabuk aktı ve şimdi işler tam tersine döndü.Şimdi yerelde iktidar Cumhuriyet Halk Partisi muhalefette ise AK Parti oldu.
Zonguldak Belediyesi’ni Cumhuriyet Halk Partisi yönetiyor.

Ve bugün Mecliste çok ilginç ve önemli bir gelişme oldu.
Zonguldak Belediye Meclisimde AK Parti Grup Başkan Vekili Şendoğan Karataş, Atınç Kayınova’nın 1-2-2023 tarihinde en düşük taban maaşı alan emekliler için su ücretlerine %50 indirim yapılsın Önergesi verdiğini hatırlatarak’ şimdi de AK Parti grubu olarak kendilerinin aynı önergeyi sözlü olarak vereceklerini söyledi. Tabii ki bu ani ve beklenmedik teklif tartışmalara neden oldu ve bu tartışmanın uzaması üzerine Şendoğan Karataş sözlü olarak dile getirdiği önergesini yazılı olarak meclise sundu.

Ve mecliste merkezde belediye sınırları içersinde en düşük emekli taban maaşı alan emeklerin su ücretlerinde %50 indirim yapılması teklifi oybirliğiyle kabul edilerek Plan ve Bütçe Komisyonuna gönderildi.

Şimdi emeklilerin tüm dikkatleri plan ve bütçe Komisyonu nda.

Bilindiği üzere Zonguldak emeğin başkentikten emeklinin başkenti’ne dönmüş durumda.

Zonguldak genelinde  175 bin emekli var
Zonguldak merkezde ise 44 bin emekli yaşıyor.

Yaptığım küçük çaplı bir araştırmada ise 44 bin emekliden yaklaşık 10 bin tanesi en düşük taban aylığı alan kısmı oluşturuyor.  

Yani bu madde kabul edilir takdirde en düşük aylık alan, yani 10 bin lira maaş alan yaklaşık 10 bin emekli yararlanacak.

Şimdi soru şu 
Komisyonda bu madde kabul olacak mı olmayacak mı
Bu meclisin ikinci birleşiminde yani 7 Mayıs’ta belli olacak.


TAHSİN ERDEM GÖNÜLLERDE TAHT KURAR..

Buradan Zonguldak Belediye Başkanı Sayın Tahsin Erdem’e sesleniyorum

Birincisi bu önergeye AK Parti verdi gözüyle bakılmasın çünkü bu önergenin asıl kaynağı Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkan Vekili Atınç Kayınova’dır. Yani AK Parti’nin değil CHP’nin önergesi olarak görülmelidir.

Ve bu önerge Plan Bütçe Komisyonu’nda kesinlikle kabul edilmelidir.
Önergeye siyasi olarak bakılmaması gerekiyor.

Ve bu madde kabul edilirse ve meclisten geçerse şuna inanın Tahsin Erdem Zonguldak’ın gönlünde bir kez daha taht kurmuş olacaktır.