banner51

banner50

banner53

banner52

banner59

23.03.2023, 13:04

Ayaklar Yerden Kesilmesin

Milletvekili olarak bir partiyi temsil etmek ayrı, bir partinin milletvekili aday adayı olmak ayrı.
Önce bunu hatırlatayım.

Milletvekili olabilmenin, her babayiğidin harcı olmadığı; hiçbir aday adayının, bir beyaz dosya kağıdında belirtilen başvuru metniyle, daha sandık konmadan seçimi kazanmışçasına ayaklarının yerden kesilmemesi gerektiği her aday adayına hatırlatılmalıdır.

Kendi partilerinin örgüt ve teşkilatlarına gerçekleştirdikleri ziyaretlerle kendilerini tanıtma heves ve arzusunda olan birtakım aday adaylarının, fütursuzca, kendi partilerinin milletvekillerini eleştirme kurnazlığını anlamak mümkün olmasa gerek.

Ayrıca; kalabalık bir basın mensubu eşliğinde ziyaret programları düzenlemek başka, o basın mensuplarının her sorusuna yanıt vermeye çalışmak başka bir durumdur. Kendilerini, sorulması muhtemel sorular için hazır hissetmeyenlerin, cevap yetiştirme kaygısı içinde olmamaları gerekir. Böyle bir durum için aday adayları ya önceden derslerine çalışmış olmalı ya da; “Bu soruya yanıt vermem doğru olmaz!”, demeyi bilmelidir. Birkaç soruyu cevapsız bırakmak ayıp değildir. Aksi halde, kesinleşmiş aday listeleri ortaya konmadan, birçok aday adayı için hüsran, gazete sayfalarında kendisini göstermeye başlayacaktır.

Yöreleri için milletvekili aday adayı olarak yola çıkanların, partilerinin şu anki genel politikaları üzerine ahkam kesmekten çok, kendi memleketlerinin sorunları ve o sorunlar için düşünülmesi gereken çözüm önerileri üzerine beyanatlar vermeleri daha mantıklıdır. Zaten, takdir edersiniz ki, bazı ülke meseleleriyle ilgili yorumlarda bulunabilmek şu an için her aday adayının üstlenebileceği bir tarz değil. Hele aktif siyasete bu seçim dönemiyle birlikte girecekler için…

Özellikle muhalefet partilerinin aday adayları, milletvekili olabildikleri takdirde, mevcut yöre milletvekillerinin yapamadıkları ne varsa onlar üzerine yoğunlaşmalıdır. Aday adaylarının temel konusu, altılı masaya hangi partilerin ilave edilebilecekleri ihtimali üzerinde yorumlarda bulunmak değildir. En azından bugün için... Yeteri kadar genel basında bu konularla ilgili söylemleri takip ediyor seçmen. Kendi yöresinin aday adaylarından ise kendi memleketlerinin konularını yorumlamasını bekliyor.
Bu da çok doğal olsa gerek.

Yorumlar (0)