ZTSO ile Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) iş birliği ile fizibilite çalışmalarına başlanılan “Teknoloji Alanları ve Veri Merkezi “projeleri kapsamında yapılan toplantının ilki ZTSO, ikincisi ise BAKKA ev sahipliğin de yapıldı.

Toplantılara, ZTSO Yönetim Kurulu Başkanı Metin Demir; Yönetim Kurulu Üyesi Hamdi Öztürk, Genel Sekreter Muharrem Sarıkaya,Kozlu Belediye Başkan Yardımcısı Hasibe Özgümüş, Zonguldak Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürü Tayfun Albayrak, Kozlu Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürü Emrah Öztürk,  ZTSO Meclis Üyesi Fırat Birkan, Türkiye Taşkömürü Kurumu Destek Hizmetleri Daire Başkanı Nizam Çebi, Türkiye Taşkömürü Kurumu Kozlu Müessese Müdürü Yusuf Aydın, Türkiye Taşkömürü Kurumu Harita Mühendisi M.Onur Tuncer, Zonguldak Teknopark Müdürü Doç.Dr.Ferdi Kesikoğlu, Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı Zonguldak Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Mustafa Ayhan İnanır, İstanbul teknik Üniversitesi İşletme Mühendisi Prof.Dr.Mehmet Erçek, Woppy Teknoloji Sürdürülebilir Yapı Teknolojileri A.Ş. Ceo’su Rasim Cin ile Şehir Planlamacısı Burçin Sezen, Şehir Plancıları Odası Zonguldak İl Temsilcisi Kamuran Ayyıldız, Bakka Genel Sekreteri Dr.Lutfi Altunsu, TOBB Zonguldak İl Genç Girişimciler İcra Komitesi Üyeleri İhsan Can Tosun, Ahmet Can Sarı, Yerel Tarihçi Yazar Ekrem Murat Zaman, Zonguldak Kömür Jeoparkı Müdürü Gülsem Yılmaz, Müdür Yardımcısı Arda Yılmaz, Bakka Birim Başkanları Mehmet Çetinkaya ve Recep Serkan Alkan ile Mimarlar Odası Zonguldak İl Temsilcisi Derya Aydan  katıldı.

EGD’de ikinci  Erel dönemi EGD’de ikinci Erel dönemi

Toplantıya ilişkin açılama yapan ZTSO Yönetim Kurulu Başkanı Demir, “Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası yönetimi olarak ilimizde ki mevcut sektörlerin güçlendirilmesi ve ilimizde mevcut olmayan ancak dünya da değerli alanlar olarak gelişen sektörleri ilimize getirmek için çalışıyoruz. Bu bağlamda yurt içi ve yurt dışı bağlantılarımızla temas ederek, fikir alışverişinde bulunarak, onları ilimize davet ederek, yerinde incelemeler yaparak sürece dahil ediyoruz. Bilgi ve birikimlerinden istifade ediyoruz. Son dönemde yaptığımız çalışmalarımızda dikkate değer sayıda teknoloji firması Zonguldak’ta şube açtı. Odamızın da katkıları ile 2018 yılında kurulan Teknoparkımızın birinci etabı doldu. İkinci etabı da dolmak üzere. Teknoloji şirketlerinin ilimize yoğun ilgisi var. Üniversitemizde “Siber Vatan Yetkinlik Merkezi “açıldı. Burada üst düzey siber güvenlik uzmanları yetiştiriliyor. Teknoloji odaklı genç girişimci yetiştirilmesi ve bölgemizde dijital teknolojiler ekosisteminin oluşturulması çalışmalar yapılıyor. TEKNOFEST yarışmalarına üniversitemizden ve liselerimizden çok sayıda takım katılıyor.  İlimizde önemli bir teknoloji ekosistemi oluştu. Biz bu ekosistemden ve coğrafi konumdan istifade ederek İlimizde bir Teknoloji Kasabası kurmak istiyoruz. Burada; Teknopark, Kuluçka Merkezi, Teknoloji Transfer Ofisi, Veri Merkezi, AR -GE Merkezleri, Özel eğitim kurumları olacak. İlimizin Enerji, Lojistik, Siber Güvenlik, yapay zeka gibi alanlarda temayüz etmesini İstiyoruz.

Bu süreçte desteğini gördüğümüz Valimiz Osman Hacıbektaşoğlu’na, Rektörümüz Prof.Dr.İsmail Hakkı Özölçer’e, Batı Karandeniz Kalkınma Ajansı yetkililerimize, Zonguldak ve Kozlu Belediyelerimiz yetkililerine, Türkiye Taşkömürü Kurumu yetkililerimize teşekkür ediyorum” dedi.         

Kaynak: Durmuş Sevindik