Karaman Kadı Orman Parkında düzenlenen etkinliğe Vali Yardımcıları Turgut Subaşı ve Mehmet Türk, bazı daire müdürleri ve orman personeli ile öğrenciler katıldı.

Zonguldak Orman Bölge Müdürü Faruk Bayraktaroğlu etkinlikte yaptığı konuşmada "Amacımız, çevremizin daha temiz olması, özellikle küresel ısınmadan kaynaklı son yıllardaki orman yangınlarına karşı dikkat çekmek ve yangın çıkmadan tedbir almak. Çıkan yangınlarının yüzde 90'ı, yanan alanların da yüzde 99'u insan kaynaklıdır. Yangını çıkmadan önlemek için bu proje başlatıldı. Orman Genel Müdürlüğümüzün en alt kademesinden en üste kademesine kadar, alın terini fidanlara can suyu yapmış Türk ormancısının fedakâr ve korkusuz mücadele ruhunun ve vatan toprağını koruma anlayışının bir tezahürü olduğunun altını özellikle çizmek isterim. Devlet ve millet el ele vermezse hiçbir şeyin başarılması söz konusu olamaz. Gelin hep birlikte ormanlarımıza ve geleceğimize sahip çıkalım, onları birlikte koruyalım" dedi.

ÖNCE  METEOROLOJİ SONRA AFAD UYARDI KUVVETLİ YAĞIŞ GELİYOR! ÖNCE METEOROLOJİ SONRA AFAD UYARDI KUVVETLİ YAĞIŞ GELİYOR!

Vali Yardımcısı Turgut Subaşı ise yaptığı konuşmada “Anayasanın 159 ve 160’ıncı maddeleri gereği ormanları korumak, geliştirmek ve genişletmek görevi devlet adına Orman Genel Müdürlüğüne verilmiştir. Orman teşkilatı da bu görevi layıkıyla yapmaktadır. Atatürk’ün dediği gibi ‘ormansız yurt vatan değildir’ sözünü şiar edinerek bugün ‘orman benim, bizim, tüm milletimizindir’ diyor. Bu etkinlikte emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Etkinlikte yanıcı maddelerin azaltılması, çalı, diri örtü temizliği ve alt dal budaması, çöplerin temizlenmesi neticesinde, orman yangını başlama riskinin en aza indirilmesi amacıyla öğrenciler tarafından ormanlık alanda kapsamlı temizlik ve kuş yuvası asımı gerçekleştirildi.

Kaynak: Durmuş Sevindik