Benzin ve motorine dev zam! Benzin ve motorine dev zam!

Özcan, “Vadeli araç alırken çok dikkat etsinler. Arabayı bugün almak önemli değil. Mesele o arabanın parasını ödeyebilmek. Sonradan altlarından arabaları gider” dedi. 
Vatandaşlarımız kesinlikle vadeli araba işine girmesinler diyen Zonguldak Oto Galericileri Derneği Başkanı Mustafa Özcan, konuşmasına şöyle devam etti:
“2. el oto alım satımıyla ilgili bir senedir çok yoğun bir şekilde işlerimiz geri geldi. Üç dört ayda bir araba satar vaziyete düştük. Bunun da nedeni vade farklarının çok yüksek olması. Araç satacak esnafımızdan peşin parayla almış olduğu aracı vatandaş geliyor vadeli istiyor. Bankadan çıkarttığımız ödeme planlarını önüne koyduğumuz vakit bakıyor ki bir araba yerine vadeyle üç araba parası ödemiş olacak. Ödeme güçlüğü içerisinde olacak. Sonuçta ödeyemeyecek, mağdur durumda olacaklar. Ben vatandaşlarımıza şunu sesleniyorum; Vadeli araç alırken çok dikkat etsinler. Arabayı bugün almak önemli değil. Mesele o arabanın parasını ödeyebilmek. Sonradan altlarından arabaları gider. Bu bankacılar ve bu sistem kravatlı vaziyette çete gibidir. Bire Yetmiş Faiz alan bir sistemimiz var. 10 lira aldığın zaman 17 lira ödüyorsun. Bu para nasıl kazanılacak? Bugün asgari ücret 17 bin lira, ev kiraları en az 5 bin – 10 bin lira bu dönüşüm içerisinde arabalarının vadelerini ödeme şansları yok. Sakın ha vadeli araba işine girmesinler. Ellerinde olduğu kadarıyla ne varsa alsınlar ona binsinler. Kendilerinin en ucuz arabası başkasının, en pahalı arabasından daha değerlidir. Ben bütün vatandaşlarımıza bunu öneriyorum. Kesinlikle vadeli araba işine girmesinler.” 

Kaynak: Seçkin Kırarslan