19 Mayıs coşkusu akşam da devam etti 19 Mayıs coşkusu akşam da devam etti

 Etkinliğe Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkiye, Azerbaycan ve Türkmenistan'dan öğrenciler, hocalar ve yönetmenleri katılım sağladı. 
Töreni tebrik konuşmasıyla açan yönetim kurulu üyesi ve bilimsel ve yenilikçi faaliyetlerden sorumlu rektör yardımcısı Zhamila Nurmatkyna Aitzhanova, ilk kez düzenlenen festivalin çalışmalarında başarılar dileyerek, 70'e yakın eserin kabul edildiğini belirtti.
Genç sinemacıları ve mesleki gelişimlerini desteklemeye yönelikbir film festivali düzenlemeyi gelenek haline getirmek ve bu gelenek, Türk halkları arasındaki dostluğun geliştirilmesine katkıda bulunmaktadır. 
Türk kültürü kuruluşu "TÜRKSOY" Genel Sekreter Yardımcısını, Seyyid Yusuf El-Farabi Kazak Milli Üniversitesi'nin 90. yıl dönümünü kutlayarak, Türk medeniyetinin sadece bizim medeniyetimiz değil, tüm insanlığın medeniyeti olduğunu ifade etti. Bu nedenle Türk dili konuşan ülkelerin anadillerini, tarihlerini, kültürlerini ve geleneklerini sinema aracılığıyla dünyaya tanıtmaları gerektiğini ifade etti. Oş Devlet Üniversitesi Sinema Akademisi Bölümü öğretim görevlisi Akimbai Kaparov, üniversite kuruluşunun 90. yıl dönümü dolayısıyla fakülte öğrencilerine Alatau doğasını gösteren tabloyu hediye etti. Türk devletlerarasında ilk kez öğrenci festivalinin düzenlenmesi ve bufesti val’in Orta Asya'da daha da büyümesini dile getirdi.
Etkinlikte dereceye girenlere TÜRKSOY ve El-Farabi Kazak Milli Üniversitesi ödülü ve diplomalar verildi. TÜRKSOY ödülünü "Dutar Melodisi" filmiyle Türkmenistan Sinema bölümü öğrencisi İskender muhamed Annamuhamedov kazandı. Üstelik ödül kazanan adaylar arasında Kazakistan, Türkiye, Azerbaycan ve Özbekistan'dan katılan katılımcılar da var.
"Gecenin Çağrısı" filmiyle Kazak Milli Üniversitesi başödülü’nü kazanan Kırgız-Türk Manas Üniversitesi öğrencisi Saadat Kazakbaeva, şöyle dedi: "Senaryoyla uzun süre uğraştım. Filmim sadece aşklailgili değildi, yalnızlığın üstesinden gelmenin bir yolunu bulmakla ilgiliydi. Sonuç, pek çok yalnız insanın kaderini yansıtan bir hikayedir. Hayatın anlamını ve anlamını arayan insanların birbirlerinin asıl buldukları anlatıldı. Jürinin çalışmalarımı takdir etmesinden mutluyum" dedi.
Dias Yusuf'un "Boyau", Adnanel-Hattab'ın "Hasib Anlatılmamış Hikayesi" ve Al-Farabi'nin adını taşıyan Kazak Milli Üniversitesi öğrencileri OlzhasPavlik'in "KazNU: tarih ve eğitim yeri" filmleri özel ödüle layık görüldü.  Kazak Milli Üniversitesi 2021 yılında sinema ve medya alanında yaratıcı beceriler ve yaratıcı ürünler yaratabilen aranan personel yetiştiren "Sinema veMedya" bölümünü açmıştı. 
Film festivali konuklar arasında Murat Yeszhan, Otegen Nartai, Bertis Dias, Akunova Aruna, Uvalzhanova Aliya gibi ünlü görüntü yönetmenleri öğrencilere yönelik ustalık sınıfları düzenledi. Festivalin kültürel programı, El-Farabi Kazak Milli Üniversitesi kampüsü, "Kazak film" stüdyosu ve Almatım üzelerinin gezilmesiyle devam etti.
İzleyicinin gönlüne taht kuran pek çok eser, Türk medeniyetinin ölümsüz bir değeri haline gelecektir. Bu girişimin önümüzdeki yıllarda da devam edeceğine ve genç yönetmenler için sanata ilk adım olacağına inanıyoruz.”

744C10Fe Fcce 4F36 9Bee C69A5C6C882FCdfe5B54 6Fd2 438E A96A 7A7704A9C4290413Aca1 F5A7 4321 8Bf4 Caf0F57Ca3326A1207C8 9E90 4A5B 94D8 69Cb85C3191B47B339F5 95B8 4D13 Bdd3 Ad9368A15837

Kaynak: SEÇKİN KIRARSLAN