Zonguldak Belediye Meclisi AK Parti Gurup Başkan vekili Şendoğan Karataş, emekliler için suda indirim önergelerinin aslında Zonguldak Belediye Meclisi CHP Gurup Başkan vekili Atınç Kayınova’nın 2021 yılında meclise sunduğu önerge olduğunu söyledi. Kayınova ise bu konunun 2019 yılında AK Partili belediye başkanı Selim Alan’ın seçim taahhüdü olduğunu belgesiyle gösterdi. Belediye Başkanı Tahsin Erdem ise, Karataş’a, “Bunu kamuoyuyla paylaştık emekli vatandaşlarımızla dalga geçer gibi bir şey oldu ve hoş olmadı. Oy birliği ile geçen bir metin üzerinde patinaj yapmanın gereği yok” dedi.
Emekliye suda indirim konusunda Belediye Meclisinde geçen diyalog şöyle:
KARATAŞ, “ÖNERGEYİ BİZ VERDİK”
Gündem maddesi hakkında konuşan Zonguldak Belediye Meclisi AK Parti Gurup Başkan vekili Şendoğan Karataş; “Emekli vatandaşlarımızın yüzde 50 indirimli su kullanmasıyla ilgili önergeyi biz verdik. Aslında bu önergeyi Atınç Bey adına biz verdik. Çünkü Atınç Bey 01.02.2023 tarihinde emekli taban maaşı aylığı alan emekli vatandaşlarımızın su kullanımıyla ilgili bir önerge verdi. Bizde şunu söylüyoruz; 4736 sayılı kanun ve yapılan ek madde ile kimlerin bu suyu kullanacağını yasal bir çerçevede anlatmış. Bu kanun 01.02.2023 tarihinde de vardı. Dolayısıyla o zaman biz demişiz ki; Gerekli araştırmalar yapılarak çalışalım, inceleyelim ve sonraki mecliste bunu gündeme alalım demişiz. Ama komisyon raporunun sadece yasal dayanağı getirilmiş herhangi bir çalışma yapmamış. Dolayısıyla biz doğru yollarda hareket edeceğiz. Biz bu önergeyi aslında Atınç Bey adına verdik. AK parti gurubu adına bunu sunduk ama Atınç Beyin önergesidir. O zaman nasıl sunduysa bugün herhalde cevabını verecektir” dedi.
ERDEM, “PATİNAJ YAPMANIN GEREĞİ YOK!”
Zonguldak Belediye Başkanı Tahsin Erdem, Karataş’ın iddialarını şöyle cevaplandırdı; “Bir önceki mecliste bu içi boş bir tartışmayı burada tekrarlamanın esprisi yok. Eminim sizi dinleyen emekli vatandaşlarımız kendileri adına ciddi bir önerge verildiğini düşünmüşlerdir. Bir önceki dönemde sizlerinde böyle samimi niyetleriniz varsa eğer o dönemde yetki sizdeydi bunu o günde yapabilirdiniz. Bundan ne anlamalıyız? Bana bir özet söyler misin? Bunu kamuoyuyla paylaştık emekli vatandaşlarımızla dalga geçer gibi bir şey oldu ve hoş olmadı. Oy birliği ile geçen bir metin üzerinde patinaj yapmanın gereği yok.”
KAYINOVA, “SELİM ALAN’A HALKA VERDİĞİ SÖZÜ HATIRLATTIM”
Zonguldak Belediye Meclisi CHP Gurup Başkan vekili Atınç Kayınova ise Karataş’a şu cevabı verdi: “1 Şubat 2023 tarihli meclis oturumunun tutanaklarında diyorum ki; “Bu fotoğrafını gördüğünüz şey o dönemki belediye başkanı Ömer Selim Alan’ın 2019 Mart seçiminde kamuoyuna duyurduğunuz Zonguldak kamuoyuna yapacağınız broşürlerden bir sayfa. 65 yaş üzerine ücretsiz ulaşım ve emeklilerin su faturalarında indirim sağlayacağız. Bende diyorum ki, sizin iki meclistir sizin öneriniz dediğiniz şey 2019 yılında sizin aday halindeki belediye başkanınızın taahhütleridir. Biz o zaman siz bunu unutuyorsunuz biz 4 sene sonra hatırlatalım dedik. 
Selim Alan diyor ki; “Atınç Bey bu öneride ısrarcıysanız oylayacağım”, Bende diyorum ki, “Sayın Başkanım esasında bu benim önerim değil sizin öneriniz. Halka verdiğiniz söz var. Ben halka verdiğiniz bir sözü meclise bir maddi boyutuyla getirdim. Yani geç kalınmış. Bence sizin bunu çoktan getirmeniz lazımdı. Bu benim önergem değil. AKP’nin 2019 seçimindeki taahhüdü. Ben onu hatırlatmışım.” 

Rize İl Başkanı istifa etti, sen istifa için neyi bekliyorsun Çağlayan? Rize İl Başkanı istifa etti, sen istifa için neyi bekliyorsun Çağlayan?
Kaynak: Seçkin Kırarslan