Kdz. Ereğli Belediyesi kentin tarihi sokaklarından bir tanesi olan Akarca Mahallesi Osman Zeki Oral Sokak’ta, sokak yenilemesi ve tarihi Akkuyu’nun çevresinde düzenleme çalışmalarını sürdürüyor. Çalışmaların sonunda tarihi Akkuyu’ya Deniz kızı heykeli konulacak.
TARİHİ DENİZ OLAYI
Çalışmalarla ilgili bilgi veren Kdz. Ereğli Belediyesi Temizlik İşleri Müdürü Sezgin Okumuş şunları söyledi:
“Akarca Mahallesi Osman Zeki Oral Sokak’ta komple sokak yenileme ve tarihi Akkuyu’da düzenlemeler yapılacak. Çok eskiden gelen bir deniz kızı söylencemiz var. Hatta 2008 yılının Haziran ayında Cumhuriyet Gazetesi yöneticilerinden Yazar Egemen Berköz ile İtalyan Arkeoloji Profesörü Roza Dalli Pellegrini Ereğli’yi ziyaret ettiler. Berköz, doğup büyüdüğü kenti ve eski arkadaşlarını görmeye geldiğinde, ressam Osman Zeki Oral, Akkuyu Sokak’taki evine gelen misafirlerini, deniz kızını gören komşusuyla tanıştırdı. Hanımefendi, bu ziyarette deniz kızını gördüğünü anlatmış. Bu hanımefendi ile biz de konuştuk. Bize ayrıntılı anlattı. Notlarımızı da aldık. Hatta kendisinin çocukken, okula giderken deniz kızını gördüğünü korktuğunu da ifade etti.  Annesini çağırdığını ama annesinin geldiğinde yerinde olmadığını, kuyunun yanında oturma izinin, ıslaklığının olduğunu da söyledi.
SOKAKTA TARİHİ DOKUYA UYGUN DÜZENLEMELER YAPIYORUZ.
Biz de bu alanda 7 dönüm sokak iyileştirme çalışması yapıyoruz. Burası Ereğli’nin tarihi yerlerinden birisi ve tamamen tarihi dokuya uygun bir şekilde, yeniden yürüme ve araç yollarını düzenliyoruz. Yine Akkuyu’nun olduğu bölgeye bir de Deniz Kızı heykeli yerleştireceğiz ve heykelin olduğu meydana da aydınlatmalarımızı koyuyoruz. Sokağı tarihi dokuya uygun hale getirmeye çalışacağız. Böylece deniz kızı söylencesini de hayata geçirmiş olacağız.”