Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi ev sahipliğinde, Türkiye Beyazay Derneğinin destekleriyle 10-16 Mayıs Engelliler Haftası dolayısıyla “Engellilerin Geleceği, Geleceğin Engellileri” konulu seminer gerçekleştirildi.

Doç. Dr. Ali Arslan Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen seminere, ZBEÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Hakkı Özölçer, Vali Yardımcısı Muammer Balcı, Türkiye Beyazay Derneği Başkanı Lokman Ayva, Almanya Beyazay Derneği Başkanı Özcan Örenbaş, Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Nurullah Çelebi, Zonguldak Beyazay Derneği Şube Başkanı Bünyamin Altundal, Düzce Beyazay Derneği Şube Başkanı Aziz Çetin, Zonguldak Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Mehmet Türkmen Köse, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.

Etkinliğin açılışında konuşan, ZBEÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Hakkı Özölçer, engellilik konusunda Türkiye’de her geçen gün daha çok çözü adımı atıldığını, mevcut sorunların daha hızlı çözümlenebilmesi ve engelli bireylerin toplumsal yaşamın her alanında daha çok katılım gösterebilmeleri için büyük çabalar gösterildiğini belirtti. 


Bu doğrultuda Türkiye Beyazay Derneği Genel Başkanı Lokman Ayva’ya ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkürlerini sunan Rektör Özölçer, ZBEÜ yönetimi olarak kendilerinin de son dönemde büyük bir çaba içinde olduklarını belirtti. 

Türkiye Beyazay Derneği Genel Başkanı Lokman Ayva, “Engellilerin Geleceği, Geleceğin Engellileri” konulu söyleşi gerçekleştirdi. Ayva, son dönemde Türkiye’de engelli bireyler ile ilgili dünya standartlarında büyük işler yapıldığını, bunda da Türk-İslâm kültür ve medeniyetinin getirilerinin büyük olduğunu belirterek sürdürülebilir bir engellilik anlayışının geliştirilmesi gerektiğini belirtti. Engelli bireylerin gündelik yaşamda yaşadıkları zorlukların artık devlet ve milletle el birliğiyle büyük oranda aşıldığını, mevcut sorunların da aşılacağını umduğunu belirten Ayva, MEB’de 550 bin, üniversitelerde ise 60 bin engelli öğrencinin eğitimine devam ediyor olmasını da bu umudun temellerinden biri olarak görmek gerektiğini ifade etti. Yine kamuda çok sayıda engelli vatandaşımızın görev aldığını sözlerine ekleyen Ayva, bu personelin verimliliğinin artırılması için de çalışmalar gerçekleştirilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Öğrencilerin  performansı sevindirdi Öğrencilerin  performansı sevindirdi

Türkiye Beyazay Derneği Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Nurullah Çetin ise Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesinde bu etkinliğin gerçekleşiyor olmasından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek iyilik hareketinin önemine değindi. Engellilerin gündelik yaşamda karşılaştığı sorunların aşılmasında her geçen gün yeni bir çabanın gösterildiğini belirten Çetin, mevcut sorunların aşılmasında kapsayıcı bir yaklaşımın ve çabanın da önemine işaret ederek sözlerini bitirdi.

Sempozyum sonunda ZBEÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Hakkı Özölçer, Türkiye Beyazay Derneği Genel Başkanı Lokman Ayva'ya Braille Alfabesi ile hazırlanmış teşekkür belgesi takdiminde bulunurken Türkiye Beyazay Derneği yöneticilerine de belge takdiminde bulundu. Türkiye Beyazay Derneği Genel Başkanı Ayva da Rektör Özölçer'e plaket takdim etti.

Editör: Burak Can