Meteoroloji Genel Müdürlüğünden kuvvetli yağış ve fırtına uyarısı geldi. Meteoroloji çok sayıda il için sarı ve turuncu alarm verdi. Yurt genelinin parçalı ve çok bulutlu, Batı Karadeniz (Sinop hariç), Orta Karadeniz'in iç kesimlerinin yağışlı geçeceği Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün 5 günlük raporunda yağışların Perşembe ve Cuma günü yurt geneline yayılacağı tahmin ediliyor.

BU KIŞ DAHA FAZLA KAR YAĞACAK

Bununla birlikte uzmanlara göre, Sibirya'dan gelen soğuk hava dalgası Avrupa'yı etkisi altına alacak. Sabah'a konuşan Meteoroloji Mühendisi Prof. Dr. Hasan Tatlı, bu kışın ayazı ve kar yağışıyla dondurucu olacağını belirterek, geçmiş yıllara göre daha fazla kar yağışının beklendiğini söyledi. Tatlı, "Özellikle Kasım ayından itibaren Kuzey Amerika, Alaska, Kanada ve Avrasya karları büyük bir alanı kapladı. Şu andaki seviyesini 41 milyon kilometrekare olduğu ki tarihte en fazla 46 milyon kilometre olmuş ve maksimumları takip ettiği görülmüş." diye konuştu.

KAR, TÜRKİYE'YE BU AY GİRİŞ YAPACAK

Meteoroloji Uzmanı Prof. Dr. Hasan Tatlı, Avrupa ve Türkiye'de kar yağışı için aralık ayını işaret etti. Sibirya'dan gelen soğuk hava dalgasının Avrupa'yı etkisi altına alacağını belirten uzmanlar, ayın ilk haftasında sıcaklıkların hissedilir şekilde düşeceğini ifade etti. Sibirya yüksek basıncından dolayı ülkede ayazın etkili olacağını vurgulayan Prof. Dr. Tatlı, "Türkiye'yi ilgilendiren özellikle Avrupa'yı ilgilendiren bir konu var. Sibirya yüksek basıncı var." dedi. Tatlı, "Bu kuru, soğuk bir hava getiriyor. Bu kar örtüsüne ek olarak buraları daha da soğutacağı bekleniyor." dedi. Tahminler doğru çıkarsa kış, ayazı ve karıyla donduracak.