Türkiye genelinde 3 milyon kişinin gireceği YKS heyecanı bugün başladı. Adaylar, 3 oturum şeklinde yapılacak sınavda hayallerindeki üniversiteyi kazanmak için ter dökecek.

Zonguldak’ta da üniversite hayali kuran öğrenciler bugün Yükseköğretim Kurumları sınavına girdi. Sınav 3 oturum şeklinde uygulanacak. Adaylar sınav salonlarına sınav giriş belgeleri ve fotoğraflı kimlik kartlarıyla alındı.

Aileler sınav öncesi çocuklarıyla beraber vakit geçirerek motive etmeye çalıştılar. Sınav süresince de çocuklarını dışarıda beklediler.

Öğrenciler şenlikte iş ve staj başvurusu yaptı Öğrenciler şenlikte iş ve staj başvurusu yaptı

İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından ise okullarda da sıkı güvenlik önlemleri alındı, öğrenciler üst araması yapıldıktan sonra sınav salonuna girişlerine izin verildi.

SINAV SONUÇLARI İSE 17 TEMMUZ'DA İLAN EDİLECEK

YKS sınavı bu yıl 245 sınav merkezinde yapılacak. Sınav güvenliğinin sağlanması amacıyla toplam 63 bin 463 emniyet personeli görev yapacak. Bu yıl yapılan düzenlemeyle ek süreden faydalanma hakkı olmayan okuyucu veya işaretleyici yardımı alan engelli adayların tamamına 30 dakika ek süre verilecek. İlk oturum olan Temel Yeterlilik Testi, bugün saat 10.15'te başladı.

Adaylara 120 soru için 165 dakika süre tanındı. YKS maratonunda ikinci oturum ise yarın gerçekleştirilecek. Alan Yeterlilik Testi saat 10.15'te başlayacak. Adaylara toplam 160 soru yöneltilecek ve 180 dakika süre tanınacak.  Sınavın üçüncü oturumu yabancı dil testi de yine yarın yapılacak. Yabancı Dil Testi saat 15.45'te başlayacak. Adaylara 80 soru için 120 dakika süre verilecek.

(Haber-Ercan Demir)

Muhabir: Ercan Demir