İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı Kozlu İlçe Sağlık Müdürlüğü ve Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğrenciler Birliği Halk Sağlığı Çalışma Kolu ile Proje ve Girişimler Destek Birimi öğrencileri ve hekimleri iş birliği ile "Sağlık Turnesi” kapsamında vatandaşlar bilgilendirildi.

Köksal Toptan hastaneye kaldırıldı! Köksal Toptan hastaneye kaldırıldı!

Kozlu ilçesi Sivriler, Balçıklı ve Uzungüney köylerinde vatandaşlara diyabet, hipertansiyon, kronik hastalıklar, obezite ve kanser taramaları yapıldı. Proje taramaları eğitimini   Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Taner Bayraktaroğlu ve ekibi tarafından yürütüldü. Projenin danışmanlığını ise BEÜ Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ferruh Niyazi Ayoğlu üstlendi.

Kozlu İlçe Sağlık Müdürü Dr. Abdülkadir Özdemir, “Projeye 30’a yakın hekim, ebe, öğrenciden oluşan ekip ile 200’ün üzerinde vatandaşın katılımını gerçekleştirdik.  “Herkes için Sağlık” sloganıyla yola çıkılan projeyle sağlık hizmetleri bakımından dezavantajlı bulunan bölgelerin tespiti, ülke genelinde sık görülen hastalıklardan olan tansiyon, şeker hastalığı, obezite ve her gün binlerce kişinin ölümüne sebep olan kanserlerle ilgili hem taramaların gerçekleştirilmesi hem de bu hastalıklara karşı halkın bilgilendirilmesi sağlanmıştır. En büyük temennimiz bu projelerin yaygınlaştırılması, sağlık okuryazarlığının artırılması, halkımızın hastalıkları tanıması ve göstereceği reaksiyonların gelişmesidir. BEÜ Tıp Fakültesi öğrenci ve hekimleriyle projeyi diğer köylerimizde de gerçekleştirmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Koruyucu sağlık hizmetlerinin hastalıkların önlenmesinde, erken teşhiste ne kadar önemli olduğunu, ayrıca hastalıklar hem fiziki hem manevi hem de ekonomik olarak verilecek mücadeleyi ne derece etkilediğini de hekim adayı arkadaşlarımızla da tekrar deneylemiş olduk“ dedi.

Kaynak: Adnan Küçükvar