ZONGULDAK’TA POLİTİKACININ SAMİMİ OLMASININ GÖSTERGESİ

Whatsapp Image 2024 02 07 At 15.44.02

Siyasi gerginlik, ekonomik istikrarsızlık, işsizlik, maaşlarda adaletsizlik…                                                                                              Sadece yerel değil, genel olarak da sorunların harman olduğu bir dönem geçiriyoruz.

Mahalli İdareler Birliği Seçimleri arifesinde, sorunların daha belirgin olarak ortaya çıkması sonrası, ‘çözüm’ için arayış beklentimizin artması bundan.

Ancak, ‘yozlaşma’ dediğimiz atraksiyon, öyle sarmış ki benlikleri, ‘çeliğe pas girmesi’ gibi kemiriyor, hem bünye hem de halet-i ruhiyeleri.

Birkaç ay öncesi ZONDEF’in İstanbul’daki Zonguldak tanıtım günlerini Elmas TV olarak günlük takip edip aktarmıştık.

Bana göre önemli gelişmelerden biri, etkinliğe katılan iktidar partisi Zonguldaklı seçilmişler, İstanbul’a yerleşmiş hemşerilerimiz için ‘hedefimiz Zonguldak dışına göç etmiş sizleri Zonguldak’a getirmektir. Zonguldak’tan dışarı göçü önleyeceğiz’ gibi ‘hamasi’ nutuklar atmışlardı.

İktidar partili siyasiler bu popülist nutukları attığı sırada 2023’te sadece merkez ilçeden 1.300 insanımızın şehir dışına göç ettiği açıklanıyordu. İnsanları şehir dışına göç ettiren sebeplerin başında ‘işsizlik’ geldiği muhakkak.

Zonguldak’ta kayıtlı işsiz sayısının 25 bin, kayıtsız işsiz sayısının 50 bin olduğu bir ortam da bu işsiz akışı çok normal değil mi?

İstanbul’da bu gün itibarıyla kayıtlı 126 bin 500, kayıtsız 200 bin Zonguldaklının ikametinden bahis ediliyor.

Olaya Tekirdağ, Bursa, Kocaeli açısından bakarsak, Zonguldak dışındaki nüfus açısından büyük bir enerjinin varlığını kabul etmiş oluruz. Bu enerjinin maddi/manevi kullanılması konusunda ise maalesef ‘atalet’ yaşadığımız bir gerçek.

Şehir dışındaki Zonguldaklı nüfusun mahalli idareler seçimleri kapsamındaki gelişmelerini daha detaylı olarak aktaracağım.

Önceki gün TÜİK,81 ilin il-ilçe-belde ve belediye nüfuslarını açıkladı. Ortaya yine bir nüfus sirkülasyonu çıktı. Zonguldak Merkez ilçenin iller bankasından 101 bin 749 nüfusuna göre pay aldığını belirtmiştik.

İBRAHİM TIĞ’DAN SÖYLEŞİ VE İMZA GÜNÜ İBRAHİM TIĞ’DAN SÖYLEŞİ VE İMZA GÜNÜ

TÜİK’in açıklamasına göre, Zonguldak merkez ilçenin nüfusu 99 bin 712 olmuş.

Bu nüfus kaybının hem dış göç hem de yerel yönetim seçimleri için belde ve köylere kaydırıldığı ileri sürülüyor. Zonguldak il genelinin önceki sayımlara göre 2 bin 982 kişi artmasına bakılırsa, yerel seçimler ile TTK’da işe girmek için dışarıdan nüfus kaydırması yapanlar olması kuvvetle muhtemel.

Burada, şehir dışına göç ve şehir içinde belediyelerin iller bankasından pay almak için yaptığı bu operasyonlar, sadece maddi çalkantı yapmıyor. Olayın siyasi dengelerin bozulması açısından da etkisi var.

Örneğin, Zonguldak Belediye meclisindeki seçilmiş sayısı nüfus azalmasına göre azaldı. 2972 sayılı Mahalli İdareler ve mahalle muhtarlıkları ile ihtiyar heyetleri seçimi hakkında kanun gereği, Zonguldak Merkez ilçenin nüfusu 100 bin altında kaldığı için 31’den 25’e düşmüş oldu.

Devletlerin güç dengesinde önemli faktör olan nüfus’un, yörelerin güç dengesine de katkısı yadsınamaz.

Karabük ve Bartın gibi ilçelerini kaybetmekle sadece coğrafi olarak güç kaybetmedi Zonguldak; nüfus ve ekonomi olarak da güç kaybetti. Kaybetmeye de devam ediyor.

Çalışan sayısının azalması, emekli sayısının artması, fakir/fukara sayısının artması, nüfusunun yarısından fazlasının icralık olması, işsiz sayısının artması, ithalat oranının artması hiçte hayra alamet gelişmeler değil.

Ortaya koyduğumuz teknik ve istatistik bilgiler tamamıyla doğru ve görüntü vahim.

Oy isterken bile insanları kucaklamaktan imtina eden siyasi tip ve politiplerin, Zonguldak’ın ortak paydalarında buluşmasını beklememiz gerçekten hayal olur.

‘Zonguldak’a hizmet’ için samimi olmanın göstergesi, oy için birbirini yemek değil, ‘başarı dilekleriyle’ birbirini kucaklamaktan geçer.

Whatsapp Image 2024 02 07 At 15.42.38

Editör: Alican Köse