Görsel şölen seçime renk kattı Görsel şölen seçime renk kattı

Zonguldaklı tarih Yazarı Hayatı Yılmaz Zonguldak’ta kuş türlerini kaleme aldı, özellikle saka kuşunun üzerinde durdu.
İşte Hayatı Yılmaz’ın yazısı “Saka kuşları bizim, çocukluğumuzun kuşudur. Sonbahar geldiğinde çınar ağaçlarına dadanan bu kuşlar, özellikle ekim ve kasım aylarında hayatımızda neredeyse hareketlilik yaşatırdı.
Bir zamanlar saka kuşları, Zonguldak köprü altında kafeste satılırdı. Yakalanması oldukça kolay olan bu kuşlar, kafes kuşları olarak besleniyordu. 
Saka kuşu avı yasak mı?
Saka kuşu uluslararası bir sözleşme olan ve Türkiye'nin de taraf olduğu Bern Sözleşmesi'ne göre koruma altına alınmış, ötücü bir kuştur. 4915 sayılı Kara Avcılığı Kanunu'na göre koruma altındaki kuşların avlanması, alınması, satılması yasaktır. Cezası 73 bin TL'dir.
Saka kuşu beslemek suç mu?
4915 sayılı Kara Avcılığı Kanununa göre koruma altındaki kuşların , alınması, satılması ve beslenmesi yasak olup, 5326 sayılı Kabahatler Kanuna göre idari yaptırım kararına konu olmaktadır.
Türkiye'de beslenmesi ve satılması yasak olan saka kuşları, yasa dışı yollarla avlanılıyor. Nesli tükenmekte olan 900 saka kuşunu Suriye'ye kaçırmak isteyen şüpheliye 1 milyon 173 bin 734 TL para cezası uygulandı”

Whatsapp Image 2024 02 09 At 12.23.29

Editör: Alican Köse