Zonguldak TEMA eski İl Temsilcisi, TEMA gönüllüsü Berran Aydan, Zonguldak Belediye Başkanı Tahsin Erdem ile birlikte Orta Kapuz ve Tersane plajlarını gezerek incelemelerde bulundu.

Zonguldak'ta dolmuştan sona trene de zam geldi! Zonguldak'ta dolmuştan sona trene de zam geldi!

Daha önce harika görünümü olan, Zonguldaklıların öncelikle tercih ettiği Orta Kapuz ve Tersane plajlarının DDY’nın yaptığı çalışmalararın ardından cennet görünümlü plajların cehenneme çevrildiği mesajını verdi.

Berran Aydan Plaja ulaşım sağlanmak için yapılan inaatın yapıyı bozduğunu, orijinal kumsalın çalışmalar sonrasında daraldığını ve bir çok olumsuzlukların meydana geldiğini belirterek çarpıcı açıklamalarda bulundu.

İŞTE BERRAN AYDAN’IN TESPİTLERİ VE ÇARPICI AÇIKLAMALARI

Berran Aydan, “Üç tarafı denizlerle çevrili bir ülkede yaşamak büyük bir avantaj. Sahil kenti olmak, denize doğmak ve yeşille çevrelenmiş güzelim koylara, falezlere sahip olmak ise büyük bir şans.

Peki biz Zonguldak olarak tüm bu değerlere sahipken, denizden ne kadar yararlanabiliyoruz? Deniz kirliliği, plajlarımız, koylarımız ve deniz taşımacılığı ne durumda?

Gençlerimiz ve çocuklarımız Yelken, kano, kürek vb. su sporları için bazı olanaklara sahip mi?

Geçen hafta, Belediye Başkanımız Sayın Tahsin Erdem, Meclis Üyemiz Mimar Fırat Birkan ve Meclis üyesi ve TEMA gönüllüsü olarak ben, Orta Kapuz ve Tersane Bölgesine inerek gözlem ve incelemelerde bulunduk.

Orta Kapuz'un tıpkı Kapuz koyu gibi özel olan iri kumlu sahili DDY'nın istinat duvarları nedeni ile oldukça daralmış. 2018'de Valilik tarafından kıyı kenar çizgisi içinde kaldığı gerekçesi ile, o bölgede demiryolu altında kalan tüm yapılar, kayıkhaneler yıkılırken, benim yaş grubumun hatırlayacağı tam donanımlı bir beach clup durumundaki EKİ plajına yani Orta Kapuz'a inen demiryolu üzerindeki gayet sağlam, demirden yapılmış üst geçit ve Tersane Koyuna inen merdivenler yıkılmış, hatta vatandaş inemesin diye demir kapılar yapılıp kilit asılmıştı.

Yıllar önce bütçe nedeni ile EKİ (TTK) Orta Kapuz Plajını terkedince, çılgın Karadeniz ne var ne yoksa yıktı, aldı götürdü.

Günümüzde sadece bazı beton bloklar durmakta.

Vatandaş yıkım sonrası zorlu patikalardan kendince bir yol bularak bu iki doğa harikası koya, Orta Kapuz ve Tersane'ye inmeyi sürdürdü. İnince de çöplerini bırakıp gitti. Geceleri ayyaşların mekanı oldu.

Geçen yıl, Belediye ve DDY ortak görüşü ile, vatandaş Orta Kapuz'a inebilsin diye, istinat duvarları inşaatı yanında, bir asansör yapımı kararlaştırıldı. Yapımını DDY üstlendi ve bir inşaat firmasına ihale edildi. İnşaat başladı.

9 katlı, beton, tüm silueti bozan bu çirkin yapı o güzelliğin ortasında bir ucube gibi, bugün. Henüz karayoluna bağlantı köprüsü yapılmamış.

Asansör inşaatı için iş makinaları, kamyonlar rahat gelebilsin diye, doğal doku tahrip edildi, yeşil zarar gördü.

Bu asansör yerine, eskiden olduğu gibi demiryolunun üzerine yeni teknoloji ile bir üst geçit yapılsa, merdivenler yenilense daha iyi olmaz mıydı?

Zaten o asansör bir kaç günde bozulur, diye düşünüyorum.

Tersane koyuna bazen sızıntı, bazen daha yoğun şekilde lağım akıyor olması çok üzücü.

Bırakılan çöplerin Kapuz Plaj görevlileri tarafından deniz yolu ile alınıp taşındığını biliyorum. Sahile inenler, dolusunu getirdikleri yiyecek içecek ambalajlarını ve çöplerini yukarı, çöp kutusuna taşısak olmaz mı?

Belediye Başkanımızla o gün bu iki koy için basit çözümlerle, en kısa sürede neler yapılabilir, görüş alışverişinde bulunduk, fikir ürettik.

Sahildeki vatandaşların ve Tersane yerlisi balıkçıların şikayetlerini dinledik.

Tüm çabamız daha yaşanabilir bir Zonguldak için”

449780779 26013022501674993 1240836069706739976 N449776357 26013024168341493 9120070013051784705 N Kopya449714079 26013025225008054 771711664938792408 N

Muhabir: Ender Yüksel