KURTULUŞ SAVAŞI ZONGULDAK , SAPÇA GEÇİDİ ÇATIŞMASI KURTULUŞ SAVAŞI ZONGULDAK , SAPÇA GEÇİDİ ÇATIŞMASI

Zonguldak’a Vestalife AVM karşısından bugün çekilen bir fotoğraf ile 100 yıl önce çekilen fotoğrafı yayınlayan Zonguldak tarih yazarı Hayati Yılmaz hem binaların, hem de asma köprünün ilk ve son halini ortaya koydu.

AYNI KAREDE 100 YIL

Hayati Yılmaz’ın paylaştığı nostalji yazı şöyle: “Bi fotoğrafa 100 yıl sığdırabilir misiniz. Aynı fotoğraf açısından yüz yıl ara ile fotoğrafın devamını bugünkü teknoloji ile yerleştirebiliyoruz.

Bugünlerde sosyal medyada Zonguldak’ın eski bir görüntüsü paylaşılıyor. Fakat yer olarak tam neresi karıştırılıyor. Bazıları bu fotoğrafı Acılık ile ilişkilendiriyor ama bu yanlış.

Bu fotoğrafta , 100 yıl önce İstasyon tarafından öğrenci grubu ve öğretmenlerin , bugün karşı tarafa, yani Westtalife AVM binası tarafına geçtiğini görüyoruz.

100 yıl sonrasında da (Solda) hemen ilerisinde , geçen sene yapılan demir köprü var. Bugün tren köprüsünün (Kapuz-Zonguldak tüneli) olduğu yer. O gün daha istasyon yapılmamıştı.

O yıllarda bu öğrencilerin tahta köprüden geçerek ,merdivenlerden yukarıya çıkacağı anlaşılıyor.

Peki bu öğrenciler nereden geliyor , nereye çıkıyor olabilir ?

100 yıl önce daha istasyon yapılmadan önce, o alan kirazlık olarak biliniyor. Burada düz ve yeşillik alan var. Ve genelde futbol maçları yapılıyor. Belki okul bu alanda bir etkinlik yapmış olabilir. Belki mezuniyet töreninden geliyorlar .Şapka devriminden önce, yani 1925 öncesi.

Peki nereye gidiyorlar ?

1919 yılında inşaatı başlanan, 1924 yılında ilk mezunu veren Mithatpaşa Okuluna gitmek için tam da bu köprünün önünden , yukarı çıkan merdivenleri kullanmaları gerekiyordu.

Fotoğrafı böyle okursak bu kalabalık Mithatpaşa okulunun mensupları. Mithatpaşa okulu binası geçtiğimiz yıllarda , bir önceki Zonguldak Belediye Başkanı Ömer Selim Alan tarafından yıktırılmıştı.

Kaynak: Sosyal Medya