16.03.2019, 20:31

Zonguldak'ta doktor olmak

14 Mart Tıp haftasında yıllardır çeşitli etkinlikler yapılır. Bizler de Zonguldak Tabip Odası ve Aile Hekimliği Derneği’nde bu etkinliklere destek olmaktan dolayı mutluluk duyarız. Bu yıl da 14 Mart günü Atatürk Anıtı önünde yapılan törene BEÜ Tıp Fakültesi hocalarımız, Tabip Odası Yönetimi temsilcileri, İl Sağlık Müdürlüğü temsilcisi ve İşyeri Hekimleri Dernek Başkanı katılımda bulundu. Zamanla her şeyin değiştiği gibi sayıca bu etkinliklerde azaldı, katılımlar da.  Zaten tüm meslek odalarının, derneklerin, sendikaların etkin gücü de öyle...
Bir kaç gün kadar önce Zonguldak Level Hastanesi’nde iki yaşlı amcamız gençten birine, yanından geçen bir doktoru göstererek "Bak oğul bu Doktor Sıtkı Bey, Sıtkı Çıkrıkçı. Bizlere çok emeği geçmiştir." diyerek kadın doğum uzmanı eski sağlık müdürlüğü ve başhekimlik de yapmış Ömer Karakaşoğlu ağabeyi gösteriyordu. Gülümsedim ama düzeltmedim çünkü ikisi de birbirinden kıymetli meslek büyüğüm olan kişiler. Zamanla yüzler insanı yanıltsa da isimler hafızadan silinmiyor demek ki diye düşündüm.
Biz de tıp haftası bahanesiyle ilimizde görev yapmış, hafızalarda iz bırakmış, emekleri unutulmaya yüz tutmuş, kimi hakkın rahmetine kavuşmuş, kimi emekli olup köşesine çekilmiş, kimisi de hala aktif olarak sağlık alanında çalışan emekçi doktorlarımızı analım istedim.
Çayınız, kahvenizi ya da içeceğinizi alın, size ya da aile büyüklerinize, konu komşunuza sağlık alanında hizmet etmiş büyüklerimizi bir film şeridi gibi sizlerin huzurunuza getirelim ve anılardaki keyifli yolculuğumuza başlayalım. Lütfen yazılanlar sadece bir isim değil, belki okurken 5-10 dakikamızı alacak ama onlar Zonguldak'a adanmış ömürlerdir...
Zonguldak Tabip Odasına kayıtlı 65 yıllık doktorumuz, Ereğli'de yaşayan mesleğimizin koca çınarı 1963 mezunu Dr. Selahattin Karayeğen en eski üyemiz gözükmektedir. Evet, tam tamına 65 yıllık koca bir çınar.
Vedat Yaldız, Namık Coşkun, Hayri Özen, Tanzer Nesil ise 50 yılı aşan doktorlarımızdan. Düşünsenize 50 yıldır yani yarım asır boyunca hastalarınıza şifa vermek için çaba sarf etmişsiniz. 
Gürcan Gözlülü, Ömer Sıtkı Çıkrıkçı, Sait Yıldırmak, Aytekin Sur, Abdullah Bircan, Hasan Kaya koskoca 40 yılı aşanlar listesinde yer almaktalar.
Biraz anılarımızı tazelediğimizde yaşı ben gibi elliyi geçenlerin çoğu hatırlayacaktır onları. Unutanlar hatırlasın ya da bilmeyen gençlere birileri o güzel insanları anlatsın istediğimiz için bu yazıyı kaleme aldık. Hani bir film vardı Çağan Irmak imzalı "Unutursam Fısılda" diye, başrollerinde Farah Zeynep Abdullah, Hümeyra ve Kerem Bursin var, izlemediyseniz tavsiye olunur güzel bir filmdir. Sizin de, unuttuğumuz büyüklerimizi anarak bu hatırlama zincirine katılmanızı rica ediyoruz. 
Bizler eski hekimlerimize ahde vefa duygusuyla bir şeyler yapalım istedik. Gönül kırmak kolaydır zor olan gönül kazanmaktır, umarım kaş yaparken göz çıkarmayız, yazamadıklarımız bizlere kırılmazlar. Bir şey yapmalıydık ve halis niyetimiz sadece onları hatırlamaktır sevgili dostlar. Kimler geldi hayatımızdan kimler geçti...
Timur Yamudi, Ertuğrul Aydın, Ayla - Emir Ali Esenyel, Enver Tapkan, Kemal Çetin, Mehmet Kanbak, Birsen - Nahit Kebapcıoğlu, Rüştü Yiğit, Ramiz Banoğlu, Tanzer Nesil, Çınar Yünten, Tomris - İlhami Özeler, Orhan-Metin Demir, İsmail Permuz, Vedat Yaldız, Hüseyin Üstünkol, Arslan Ebiri, Coşkun Baloğlu, İsmet Onuk, Engin Yener, Ahmet - Leyla Bozkaya, Sezai Ayaz, Zekai - Kemal Yurtbay, Zeki Yalnız, Tülin - Orhan Nadir Atalay, Ali Kök, Sadettin Uludüz, Mehmet Ali Özel, Yolören Koçak, Figen Alaltun, Aziz Kutoğlu ,Raif Karadeniz, Ergün - Hülya Erol, Hasan Çaka, Şehmuz Ertop, Ali Güner, Çetin Karagülle, Şenol Yavuz  SSK ya da Atatürk Devlet hastanesi unutulmazları arasında...
Daha yakın dönemlerde; Yakup Sarıca, Hasan Tosun,  Metin Kılıç, Gülzade - Ayhan Önk, Emrah Keskin, Haşmet Bayraklı, Hakan Akyüz, Tekin - Aliye Yavuz, Onur - Zeynep Başaran, Yasin Avşar, Vecdi - Ahmet Emre Bayramoğlu, Hakan Güzel,Haşmet Bayraklı, Sumru Şen, Tolga Işıldak, Seray Kurt Güney, Yücel Alagöz, Seçkin Özdemir, Mustafa Çakmak, Muzaffer Parlak, Zafer Gür, Hasan Üşümüş, Şeyda Çakmak,Hasan Çağlar Gürol, Necmettin Tekinel, Mustafa Çıtlak, Mustafa Özkan Gün, Abdullah Sapmaz, Ulufer Çelebi, Emine Gencer'i emek vermiş veya halen devam etmekte olan hekimler arasında sayabiliriz.
Ülkemizin en önemli meslek hastanelerinden olan Uzunmehmet Göğüs Hastanesi deyince aklımıza gelen hekimlerimiz arasında; uzun dönem başhekimlik yapmış olan Metin Çelikiz, Taner Özcan, Ferruh Tuncer, Mehmet Ali Zorlu, Vildan Kaçar, Nihat Güney, Yalçın Karakaş, Yıldız Acar, Yaşar Erol, İbrahim Durutürk, Selahattin Çiftçi, Aziz Karayiğit, Nazan Nalcı Savaş, Özgür Nizam, Özgür Demir, Murat Altuntaş, Pınar Alagöz, Murat İlikhan, Emin Palancı, Fatih Akça ve halen başhekim olarak görev yapan Abdullah Bircan ağabeyimizi sayabiliriz.
Zonguldak Tabip Odası yönetim kurulu üyeliği, genel sekreterlik ve kısa bir dönem başkanlık ile halen Türk Tabipleri Birliği üst kurul delegesi olarak hizmet etme şansı bulduğum odamız geçmişine baktığımızda; ilk başkanımız Namık Sarpel ve sonrasında Şefik Tuğ, Şevket Yazıcıoğlu, Kazım Toprak, Sabahattin Gümüşel, Sinan Öztekin, Arslan Ebiri, Emir Ali Esenyel, Ziya Karamanoğlu, Ömer Karakaşoğlu, Bülent Akbostancı, Tamer Özer, Mehmet Demir, Tanzer Nesil, Nevzat Ocakcı, İbrahim Aydoğdu, İdris Yıldız, Berktuğ Erdoğan ve halen başkanlık yapan Şenol Yavuz'u şükranla anmak gerekir. 
Emekleri unutulmaz  Genel Sekreterlerimiz ve kurul üyeleri arasında son 20 yıla baktığımızda; Hülya Şen, Mustafa Cengiz,Hasan Semih Bilgin, Ferruh Ayoğlu, Okan Biçgi, Kamil Güney, Rıza Yılmaz ve halen Murat Koç ile özverili hizmetleriyle Murat Koca, Tolga Işıldak, Hakan Güzel, Atınç Kayınova, Zühtü Şahin, Hisar Altunol,Özgür Nizam, Sabri Terzioğlu, Can Canver, Ceyhan Akkaya, Hasan Semih Bilgin, Hasan Koca, Cem Çil, Serdar Özalp, Özcan Pişkin, Adil Ustaoğlu, M.Salih Çeter ilk akla gelenlerimizden.
Sağlık Müdürlüğü ya da müdür yardımcılığı gibi idari makamlarda bulunmuş kişilerden; Tahsin Taşçöken, M. Rıfat Köse, Şefik Altuğ, Emir Bozkurt, Gürcan Gözlülü, Mehmet İnam, Sait Yıldırmak, Ömer Karakaşoğlu, Kısmet Tığlı, Abdullah Kaynak, Murat Koyuncu, Murat İlikhan, Öner Güner, Rüstem Albayrak, Birsen Turan, Bahri Albostan, Özgür Sekreter, Aslıhan Külekçi Uğur, Yusuf Kaya, Orhan Şahin, Emin Palancı ve diğer emek verenleri. 
Üniversitemiz ve Tıp Fakültesine değerli katkıları bulunan; Bektaş Açıkgöz, Aydın Mungan, Mustafa Aydın, Ali Borazan, Varım Numanoğlu, Taner Bayraktaroğlu, Sevil İlikhan, Eyüp Külah, Ebru Taş, Şebnem Hanioğlu - Eksal Kargı, Suat Hayri Uğurbaş, Bülent Akduman, Meltem Tor, Gamze - Yücel Üstündağ, Selim Aydemir, Güven Çelebi, Mertol Gökçe, Ahmet Efe, Ülkü Özmen, İbrahim - Müge Harma, Mustafa Cömert, Güldeniz Karadeniz Çakmak, Şehmuz Ertop, Hüseyin Engin,Nuran - Tuğrul Atasoy,Nihal - Ethem Pişkin,Nazmiye - Mutlu Yüksek aklımıza gelen hocalarımızdan sadece bazıları... 
Zonguldak Aile Hekimliği Derneğinin kurucu üyesi ve yönetim kurulu başkanlığı yapmış olmam sebebiyle ilimizde aile hekimliği uygulamasında öncelikle emeği geçen tüm dostlara teşekkür ederim. Başkanımız Haktan Alcan Güner ve Nilüfer Ay Kurt, Fatih Arslan olmak üzere yönetimine, eski başkanımız Kamil Güney, A. Kadir Çelik, Murat Koca, Gürkan Gedik ve Hasan Koca'yı ve ismini sayamadığım pek çok hekimlerimizi şükranla anarken sanırım BEÜ Aile Hekimliği ABD hocalarımızdan Nejat Demircan, Erol Aktunç, Ayşe Semra Demir Akça ve Günter Dilsiz'e emeklerinden ötürü ayrıca teşekkür etmek gerekmektedir.
Devrek... Mehmet - Müslüm İnam, Aytekin Sur, İbrahim Özkan, Sadettin Sarımurat, Hayri Özen, Senma Bostancı,Hüseyin Duysak, Sevgi - Mehmet Öncel, Ali İhsan Yücesan, Metin- Nuran Kule, Güngör Topaloğlu, Aydın Nuraydın, Cengiz Sun, Doğan Kutbay, Mithat Yüksel, Vedat Sarıdilek, Avni Çelik , Münevver Ünsal, Neslihan - Ali Rıza Türkbay.           
Gökçebey... Hayri Çetin, Ayşegül Güven Öztürk, Ramazan Çukan, Mehmet Bulut, Ahmet Danalıoğlu, Öner Güner, Aydın Özkul, Avni Çelik, Fatih Akça, Levent Eskici, Ayten Uslucuk Tursunoğlu bizim hatırladıklarımızdan.
Çaycuma ... Belediye başkanlığı yapmış büyüğümüz Sezai Öztürk, rektörlük yapan Yalçın Kekeç, Gülistan -Osman Bulutlar, Ahmet Dursun,Nurettin Ünal, İsmail Hakkı Tuğsal, Mustafa Öz, Güven Özer, Kerim Tamer, Atilla Birsen, Murat Giray, Hasan Çaka, Mervan Bektaş, Azamettin Cezik, Bilgi - Murat Koç, Nuran- Gökhan Elçin, Fatma Baruönü, Enver Kaşgarlı,Yusuf Kaya, Hayri Çetin, Feyyaz Vural, Neslihan- Namık Demiralay, Yücel Cengiz, Emine Uysal Özfidan, Ahmet Fevzi Kuru, Ergin Erginöz, Mustafa Kocakavuk, Abdullah Subaşı, Yüksel Çolak, Levent Demirel, Yüksel Aldemir, Yaşar Karaismailoğlu, Arslan Özyurt, Yavuz Soyer, Hüseyin Toprak, Hasan Üşümüş, Serpil-İlker Tuğrul, Burhan Alagöz, Reyhan Yıldırım, Davut Aydın, Atilla Şimşek, Bahar - Ersel Malçık, Çoşkun Taş, Aydın Tekin, Uğur Erçin ve bu yılın doktoru seçilen Onur Düzlü Çaycuma için aklımıza ilk gelenlerden.
Alaplı... Belediye başkanlığı da yapmış Nevzat Çimenoğlu en başta olmak üzere Rafet Arslan, Zülfikar Çelik, Celal Tan, Durmuş Ay, Sezgin Melek. 
Ereğli... Uzun süre sağlık grup başkanlığı yapmış olan A. Haluk Özsayın ve son dönemlerdeki başhekim Muharrem Erdem, Ahmet Bayram, Emine Kuru İnce, Hüseyin Uysal yanında eskilerden Cengiz Alpago, Süleyman Doğancıoğlu, Celal Sönmez, Hüseyin Şendağ, Sevim-Mustafa Öngel, Mehmet Müslim, Ufuk Özşeker, Celalettin Hancıoğlu, Taner Küçükçelebi, Turan Uluç, Hüseyin Avni Kısa, Ziya Şahan, Mustafa Tatar, Mehmet Ali Yeşilada, Canan Ergül, Ayşe İlhan Sünbül, Rıza Sevinç, Günnur Göğün, Nihat Kırtaç.
 Sağlık Bakanlığı da yapan Recep Akdağ'ın Ereğli'de hizmet vermiş hekimlerden olduğunu hatırlatmak isteriz. Vedat Kayıkçı, Zülfikar Çelik, Hasan Köseoğlu, Selahattin Karayeğen, Mehmet Sarıyüz, İrfan İbici, Kuntay Ataç, Abdullah Kaynak, Güven Pınar, Fikret Karakaya gibi Ereğli'ye emek vermiş tüm meslek büyüklerimize selam olsun...
Son olarak yeniden belirtmek isterim ki ilimizde geçmiş zaman içerisinde hizmet etmiş binlerce doktor arasında ahde vefa düşüncesiyle aklımıza gelenleri, beraber  tanıma ve çalışma şansı bulduklarımızı ya da bize dostlarımızdan iletilenleri sizlerle paylaştık, iz bırakanlar olarak sadece bir başlangıç yapalım istedik.
Yazmadıklarımızdan özür dileriz. Sürç-ü lisan ettiysek af ola. Tabip odası, sendikalar veya başka birimler bu konuda ayrıntılı, kapsamlı, daha titiz çalışmalar yapabilir ve ayrıca yapmalıdır da. 
Zamanla unuturmuş insan en sevdiği hatıraları bile ama tekrar edersek, sık sık yad edersek eskileri unutmayı unutulmayı bir nebze de olsa önleyebiliriz.
" Sevgi râyihası kokluyorum bugün,
Gönüllerin bezediği bir gül bağçesinde...
Türlü meyveler, kalb gibi arzolunmuş,
Toprağa düşmenin arefesinde...
Buyurun dostlar, sizin bu düğün:
Şu dünya mahbesinde! 
Bahtiyar olun hepiniz,
‘Bir ömürlük’ nefesinde! ...
Aşkı yankılansın hepinizin; 
Kalbden kalbe ulaşan sesinde…
“Bâki kalan bu kubbede hoş bir sadâ imiş”; 
Sadânı hoş tut ve ölümsüz ol sen de..
Gündüzün dağdağasında kaybolan dostlar,
Gecenin sükûnetinde kandilce parlıyorlar..
Dostlar ki çok uzakta olsalar da
Güneşsi sevgileriyle hep yanımızdalar! 
Bu muhabbet dünyasında sevmeye bak; 
Seni seven birisi nasılsa var!"
Söz uçar yazı kalır, muhabbetle hatırlanmak ümidiyle hoşça kalın...

Yorumlar (6)
Dr Şenol Yavuz 2 yıl önce
Bu Mutlu günümüzde geçmiş dönemdeki ve yaşayan meslektaşlarımız anımsamak çok güzel olmuştur
sedat çınar 1 yıl önce
1992 aralık ayında nöroloji doktoru sn şenol yavuz da o zamanki adıyla ssk hastanesinde tedavi gördüm bir doktor dan daha ötesiydi
basatli 1 yıl önce
selam
Hisar ALTUNOL 2 yıl önce
Bir sürü eş dost arkadaş ve ulu çınar arasında hatırlanmak ve anılmak hem de 14 MART da çok değerli.
Elbette ki bu satırların yazarı Sevgili EROL ÜNAL 'ın farklı bakış açısı ve titiz araştırması ile oldukça ayrıntılı bir emek ortaya konmuş. Teşekkür ederiz.
ethemdağlı 2 yıl önce
duyguların ve kaleminle birleştirmen çok güzel olmuş...film şeridi gibi geçiyor yazdıkların okuyucunun dünyasından eline duygularına sağlık...insanların mesleğini kendini bilmesi güzel ama böyle yazıya dükülünce başka bir güzel..emek başka birşey sayenizde gündemde yer alınca emeği verenin aldığı haz başka bir güzel..
İDİL EBİRİ 2 yıl önce
????????????
3
az bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
1. Beşiktaş 27 60
2. Galatasaray 28 58
3. Fenerbahçe 27 55
4. Trabzonspor 27 51
5. Hatayspor 28 46
6. Alanyaspor 27 43
7. Gaziantep FK 28 43
8. Karagümrük 28 41
9. Göztepe 27 36
10. Antalyaspor 27 35
11. Sivasspor 27 34
12. Konyaspor 26 32
13. Malatyaspor 28 31
14. Kayserispor 27 31
15. Kasımpaşa 27 29
16. Başakşehir 28 29
17. Rizespor 27 28
18. Ankaragücü 27 26
19. Erzurumspor 27 26
20. Denizlispor 27 24
21. Gençlerbirliği 27 21
Takımlar O P
1. Giresunspor 25 53
2. Samsunspor 25 50
3. İstanbulspor 25 47
4. Adana Demirspor 25 45
5. Altınordu 25 45
6. Altay 25 44
7. Tuzlaspor 25 41
8. Ankara Keçiörengücü 25 40
9. Bursaspor 25 34
10. Ümraniye 25 34
11. Bandırmaspor 25 32
12. Boluspor 25 29
13. Menemenspor 25 27
14. Adanaspor 24 26
15. Balıkesirspor 24 25
16. Akhisar Bld.Spor 25 22
17. Ankaraspor 25 16
18. Eskişehirspor 25 7
Takımlar O P
1. Man City 28 65
2. M. United 28 54
3. Leicester City 28 53
4. Chelsea 27 47
5. Everton 26 46
6. Tottenham 27 45
7. West Ham 26 45
8. Liverpool 28 43
9. Aston Villa 26 40
10. Arsenal 27 38
11. Leeds United 26 35
12. Wolverhampton 28 35
13. Crystal Palace 28 34
14. Southampton 27 33
15. Burnley 28 30
16. Newcastle 27 27
17. Brighton 27 26
18. Fulham 28 26
19. West Bromwich 28 18
20. Sheffield United 28 14
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 25 59
2. Barcelona 26 56
3. Real Madrid 26 54
4. Sevilla 25 48
5. Real Sociedad 26 45
6. Real Betis 25 39
7. Villarreal 26 37
8. Athletic Bilbao 25 33
9. Celta de Vigo 26 33
10. Granada 26 33
11. Levante 26 32
12. Valencia 26 30
13. Osasuna 26 28
14. Cádiz 26 28
15. Getafe 26 27
16. Real Valladolid 26 25
17. Elche 25 24
18. Eibar 26 22
19. Deportivo Alaves 25 22
20. Huesca 26 20