ZBEÜ Farabi Spor Salonu önünde düzenlenen bahar bayramı etkinliklerine Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Hakkı Özölçer, Zonguldak Belediyesi Başkan Yardımcısı Kemal Camgöz, Zonguldak Orman Bölge Müdürü Faruk bayraktaroğlu, Zonguldak İl Kültür ve Turizm Müdürü Taner Dursun, Gençlik Spor il Müdürü Hakan Yüksel Amelebirliği Başkanı Veli Köktürk, daire müdürleri, rektör yardımcıları, üniversite öğrencileri katıldı.

Saygı duruşunda Bulunup istiklal marşımızın söylenmesinden sonra konuşmalara geçildi.

TANER DURSUN: HIDIRELLEZ DÜNYA TARİHİNİN EM ESKİ MEVSİMLİK BAYRAMIDIR

Törende ilk olarak konuşan İl Kültür ve Turizm Müdürü Taner Dursun, “Türk kültürü içinde canlılığını koruyan geleneklerden biri de hıdırellezdir. Hıdırellez dünya tarihinin en eski mevsimlik bayramlarından biri olarak kabul edilir. Ülkemizde de hıdırellez baharın başlangıcının kutlanması ve doğanın uyanışını simgelemesi olarak değerlendirilmektedir. İnsanların dileklerine ve hayallerine sıkı sıkıya sarıldığı özel bir gündür. Hıdırellez aynı zamanda hoşgörü, yardımlaşma ve doğa sevgisi gibi değerleri pekiştirmek için önemli bir fırsattır. Türk kültüründe derin izleri bulunan ve asırlar içinde kendi hususi şartlarında gelişip zenginleşerek devam edegelen hıdırellez kültür bahar bayramınızı kutluyor hızırın her an yanınızda olmasını diliyorum, saygılar sunuyorum” dedi.

REKTÖR ÖZÖLÇER: BAHAR. AYRAMINDA SİZLERLE BİR ARAYA GELMENİN MUTLULUĞUNU YAŞIYORUZ

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Hakkı Özölçer’de Kutlamalarda yaptığı konuşmada, “Cumhuriyetimizin ilk akademik kurumu şerefine nail olarak yüzüncü yılını büyük bir gurur ve mutluluk içinde kutladığımız güzide Üniversitemiz, Zonguldak İl Kültür Turizm Müdürlüğü ve Zonguldak Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünün katkılarıyla düzenlenen Hıdırellez Bahar Bayramına hoş geldiniz diyor; sizleri en kalbi duygularımla ve saygıyla selamlıyorum. Bugün burada, yeşilin ve mavinin buluştuğu Cumhuriyetin ilk vilayeti olan Zonguldak’ın güzide simgesi, geleceğimiz olan nesillerin emin adımlarla şekillendiği Üniversitemizde tertip edilen Hıdırellez bahar bayramında bir araya gelmenin mutluluğu ve sevincini yaşıyoruz” dedi.

HALK OYUNLARI GÖSTERİSİ 

Üniversitede “Kendini Keşfet ve Yönet” söyleşisi Üniversitede “Kendini Keşfet ve Yönet” söyleşisi

Konuşmalardan sonra halkoyunları gösterisi gerçekleştirildi.

PROTOKOL ATEŞİN ÜZERİNDEN ATLADI

Halkoyunları gösterisi sonrasında protokol üyeleri  hep birlikte ateş yaktı ve yaktıkları ateşin üzerine atladı. Öğrencilerde ateşin üzerinden atladı.
Kutlamalar halay,  kemençe şov, çuval yarışları ile tamamlandı..

57A9E14F C1B8 4604 82D0 8690E693Ea47C3089564 0C3B 4Dc1 Bc33 9722C7Cb81Ae9D61C3Fd 05Be 48Af 97A6 7Fb9D9Ee9A5FBe5B12D1 530F 4388 93Dc 4Ee74C5Eb452

Kaynak: Ercan Demir