Zonguldak Tarım Orman İl Müdürlüğü ekipleri, farklı noktalarda kurulan il tanıtım günleri vb. adlar altında çeşitli fuar sergi alanlarında, alışveriş merkezleri içerisinde kurulan kalıcı veya geçici satış stantlarında yöresel ürün adı altında piyasaya arz edilen gıda ürünlerni denetledi.

Gıda güvenirliğini sağlamak ve tüketici menfaatlerini en üst düzeyde korumak amacıyla gıda üreten işletmelere ve gıdayı piyasaya arz eden işletmelere yıl boyunca 5996 Sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu kapsamında rutin, şikayet ve izlenebilirlik denetimleri Bakanlık uhdesinde yürütülüyor.


Ayrıca ilimizde bulunan belediyelere ve alışveriş merkezi yönetimlerine; yetki bölgelerinde gıda satışı yapmak üzere fuar, sergi, stant vb. kurmak için satış izni isteyen işletmeleri gıda güvenilirliği ve halk sağlığı açısından zamanında ve etkin denetim yapılması için İl Müdürlüğü’mün haberdar edilmesi konusunda bilgi verildi.

Yunuslar, balıkçı teknesine eşlik etti Yunuslar, balıkçı teknesine eşlik etti

Zonguldak Tarım Orman İl Müdürü Nihat Ağan. “Yıl boyunca üretim yerlerinde ve gıdayı piyasaya arz eden satış noktalarında, güvenilir gıda arzının sağlanması ve hızlı tedbirler alabilmek, Zonguldak halkının sağlığını korumak ve güvenilir gıdaya erişimini sağlamak amacıyla İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü kontrol görevlilerince gerekli gıda denetimleri kararlılıkla sürdürülecektir”dedi.

Kaynak: Ercan Demir