Yavuzyılmaz, tekrarlayan çağrılarında,  Zonguldak’taki sağlık kuruluşlarında, özellikle ileri uzmanlık gerektiren Çocuk Hastalıkları ve Yaşlılık hekimliği gibi yan dal uzmanlıklarında yıllardır büyük bir boşluk bulunmakta olduğunu söyleyerek, 113. Dönem DHY kapsamında Zonguldak’a Geriatri Uzmanı (Yaşlılık Hekimi) ve Çocuk Kardiyolojisi uzmanı gibi branşların acilen atanmasını talep etmiş, “Tüm milletvekili arkadaşlarımı sorunun çözümü için bir araya gelmeye davet ediyorum” demişti.

CHP’li Milletvekilinin yaptığı çağrıların ardından dün itibariye açıklanan 113. DHY kapsamında Zonguldak’a atanacak 20 hekimin arasında uzun yıllardır eksik olan Geriatri uzmanı ve Çocuk Kardiyolojisi uzmanının atanacak olması dikkat çekti.

Gelişmeye ilişkin açıklamalarda bulunan Yavuzyılmaz, şunları söyledi:

“Geçtiğimiz aylarda yaptığımız çağrılarda, Zonguldak Atatürk Devlet hastanesinde bulunan anjiyografi cihazının sırf kadro eksikliği nedeniyle kullanılamadığını, hastanedeki kardiyoloji uzmanı sayısının cihazı kullanmak bir yana poliklinik hizmeti vermeye dahi yetmediğini söyleyerek Sağlık Bakanlığına acil çağrı yapmış “Zonguldak’ta ölüm nedeni kadro eksikliği olmasın artık” demiştik.

Aynı şekilde özellikle ileri uzmanlık gerektiren Çocuk Hastalıkları ve Yaşlılık hekimliği gibi yan dal uzmanlıklarında yıllardır büyük bir boşluk olduğunu,  ilimiz genelinde, İleri Yaş Sağlığı konusunda uzmanlaşan tek bir Geriatri yan dal uzmanının bile bulunmadığını ifade ederek, Sağlık Bakanlığını göreve davet etmiştik.

Dün itibariyle açıklanan 113. Kura kapsamında Zonguldak’a nihayet bir Geriatri Uzmanının ve Çocuk Kardiyolojisi uzmanının atanacak olduğunu öğrendik. Diğer yandan Zonguldak’ın merkezinde Anjiyo yapabilecek tek hastane konumundaki Atatürk Devlet Hastanesindekinde bulunan ve kalp krizi gibi acil vakalarda hayat kurtaran anjiyografi cihazının kullanılması adına yeterli sayıda kardiyoloji uzmanı atanması için girişimlerimiz halen sürüyor. 

Level Hastanesi'nde son teknoloji 'Nükleer Tıp Ünitesi' açıldı Level Hastanesi'nde son teknoloji 'Nükleer Tıp Ünitesi' açıldı

Fedakârca hizmet veren sağlık emekçilerinin çalışma şartlarının iyileştirilmesi ve eksik sağlık branşlarının da bir an önce giderilmesi için mücadele etmeye devam edeceğiz.

Sağlık sisteminde yaşanan sorunların Zonguldak’ın en önemli sorunlarından biri olduğunu ve bu sorunları çözmenin de devletin başlıca görevi olduğunu bir kez daha vurguluyor, Zonguldak’a gelecek olan 20 yeni hekimimize bu vesileyle hoş geldiniz diyorum.”

WhatsApp Image 2023-10-27 at 11.49.02