Kontrolden çıkan otomobil takla attı: 3 yaralı Kontrolden çıkan otomobil takla attı: 3 yaralı

Olay, 24 Mayıs 2022 tarihinde Bartın'ın Kozcağız beldesinde meydana geldi. Aykut Yaldız, sosyal medyadan tanıştığı M.K. (31) isimli kadının evine gitti. M.K.'nin alt katında oturan kayınpederi Recep Karakuş, gelen sesler üzerine yukarı çıktı ve Yaldız ile arasında arbede yaşandı. Karakuş, Yaldız'ı göğsünden 3 kez bıçakladı. Bartın Devlet Hastanesi'ne kaldırılan Yaldız, hayatını kaybetti.
Olay sonrası gözaltına alınan Recep Karakuş ve gelini M.K., çıkarıldıkları mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi. M.K., avukatının itirazı üzerine 1 ay sonra tahliye edildi ve hakkında takipsizlik kararı verildi.
Recep Karakuş hakkında ise ‘haksız tahrik altında kasten öldürme’ suçundan dava açıldı. Bartın Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaların ikinci celsesine SEGBİS aracılığıyla katılan Karakuş, mahkemede son savunmasını yaptı. Duruşmaya, sanık Karakuş’un ailesi, taraf avukatları ve öldürülen Aykut Yaldız’ın babası Hamit Yaldız ile ailesi katıldı.
Mahkeme başkanının söz hakkı verdiği Aykut Yaldız’ın babası Hamit Yaldız, "Savcılık mütalaasındaki ‘haksız tahrik’ konusunu kabul etmiyoruz. Oğlum 4-5 bıçak darbesi ile kasten öldürülmüştür. Madem eve biri girdi, ararsın devletin jandarmasını, polisi ona teslim edersin. Sanığın en ağır cezaya çarptırılmasını istiyorum” dedi.
Sanık Recep Karakuş ise son sözlerinde, "Bir diyeceğim yoktur. Böyle olmasını istemezdim. Kesinlikle kasten yaptığım bir iş değildir. Sizlerin takdirine bırakıyorum. Beraatimi istiyorum” ifadelerini kullandı.
Şikayetçi avukatı, savcılığın mütalaasındaki ‘haksız tahrik altında kasten öldürme’ suçu yerine sanığın 'tasarlayarak öldürme' suçundan cezalandırılması gerektiğini belirtti. Sanık avukatı ise olayın meşru müdafaa olduğunu savunarak müvekkilinin beraatini istedi.
Mahkeme heyeti, olayın oluş şeklinde tasarlama veya meşru müdafaa olmadığına karar vererek, Recep Karakuş’a ‘haksız tahrik altında kasten öldürme’ suçundan iyi hal indirimi uygulayarak 12,5 yıl hapis cezası verdi ve tutukluluk halinin devamına hükmetti.

Kaynak: Haber Merkezi