İşte Mustafa Uysal'ın o yazısı;

WİN WİN, VATANDAŞA BİN BİN…

Ülkemizde ciddi bir ekonomik kriz olduğu gerçeğini hiç kimse inkar edemez. Bu krizin aşılması noktasında, hazineye yeni kaynak gereksinimi nedeniyle vergilerin artırılması, yeni vergi ve gelir kaynakları bulunması kaçınılmaz bir sonuç. Bu tür krizleri İlk hisseden ve bedelini en ağır şekilde ödeyenler ise başta emekliler olmak üzere küçük esnaf, dar gelirli gibi alt gelir grubu başı çekiyor.

Parası ve gücü olanlar için butür krizler hep yeni fırsatlar doğuruyor. Hele birde günümüzde kendi menfaatleri söz konusu olduğunda hiçbir ölçü tanımayan insanların içerisinde yaşadığımızı düşünürsek vay bu milletin haline !

Madem ki ülkemizde ekonomik kriz var, mademki hazineye yeni kaynaklara ihtiyaç var, güçlü özel sektörlerin hizmetinde olan “milletin hakkı” olan kaynaklar neden kullanılmıyor?

Nasıl mı?

Daha önce birçok kez kaleme aldığım Oyak’a devredilen Erdemir’in içerisinde bulunan 1.145.000 m2 hazine arazisi var. Ayrıca 1.100.000 m2 üzerinde de hazineye ait dolgu alanı var. Bu hazine arazilerinin kullanıcısına yani Erdemir’e satılması İçin Kdz.Ereğli Belediyesi 4706 sayılı yasanın kendilerine verdiği yetki ile satılması İçin girişimlerde bulunmuştu. Bununla ilgili mahkemeler sürerken, 2023 yılın ilk aylarında Bakanlık Oluru ile; hazineye ait olan ve üzerinde Erdemir’in fabrika yapılarının bulunduğu taşınmazlar 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun kapsamında "Rezerv Yapı Alanı" olarak belirlenerek Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürlüğü'ne tahsis edilmişti.

Aslında üzerinde fabrikalar bulunan ve “rezerv yapı alanı” olarak kullanılması imkansız olan bu alanın satışı OYAK menfaatine engellenerek, hem Kdz.Ereğli Belediyesinin satıştan alacağı yaklaşık 2 milyar TL, hemde hazinenin kasasına girecek olan 4 -5 milyar TL engellenmiş ve kamu zarara uğratılmakta!

Birde bunun yanısıra Erdemir Özel Endüstri Bölgesi ilan edilmek istenerek, Özel Endüstri Bölgesi olmaktan doğan hak ve imkanlarla OYAK’a bu hazine arazilerinin ücretsiz şekilde devredilmek istenmesi de ayrı bir kamu zararı!

Öncelikle sapla samanı birbirine karıştırmamak lazım. OYAK kamu değİl! OYAK, Ordu Yardımlaşma Vakfına ait kar amacı güden Özel şirket! Yani OYAK’a yapılacak Hazine arazilerini bedelsiz devri ve-veya bedelsiz kullandırılması kamu zararıdır! Heleki içinde bulunduğumuz ekonomik krizi bu millet iliklerine kadar hissederken ve bedelini öderken, bu kaynağın hazineye aktarılmamasını akıl ile izah etmek çok zor olsa gerek!

Ama birilerine sığınacak bahane hazır! Ak Partili siyasetçiler, CHP’li Belediyeye bu kaynağın gitmesini istemediklerini söyleyebilirler. Ne diyecekler, “ OYAK’ı koruyoruz, OYAK menfaatleri millet menfaatlerinin önünde” diyecek halleri yokya! “Eğer bu satış yapılırsa CHP’li Kdz.Ereğli Belediyesi kasasına 2 milyar TL gibi ciddi bir para girecek” bahanesi siyasi cinliği bilmeyen Partililere en güzel yutturma yöntemi!

O zaman kimse sormaz ki; “İyi de Belediye hangi partili olursa olsun Kamu değil mi? Belediyeye böyle bir kaynak gelirse, şehre çok büyük yatırımlar yapılır, hizmet gelir! “ diye …

Çünkü çoğunluk yolunda A.Ş.

Şimdi Ak Parti Milletvekili Saffet Bozkurt Kale Tepe’yi yerel seçimler öncesi Ereğli Belediyesine devretmesini sağlamadı mı? O zaman Belediye CHP’li değilmiydi?

Veya tersten bakalım, Kamuya ait olan Kale Tepeyi Belediyeye devrederken problem yokta, Özel Sektör olan ve Ereğli’ye sırt çeviren, çalışacak işçisinde bile Kdz.Ereğli’ye yeterli pozitif ayrımcılık yapmayan OYAK’ın kullandığı kamu arazilerinin parasını kamuya aktarmamak İçin çaba niye?

Zonguldak’ta faaliyet gösteren Özel Maden Ocakların sahiplerinin problemlerini çözmek için Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e giden Zonguldak Milletvekilleri ve Ak Parti İl Başkanının, Özel Şirket olan OYAK’ın kullandığı hazine arazilerinin satışından elde edilecek geliri Sayın Bakan’a hatılatmak akıllarına gelmedi mi? Veya işlerine mi gelmedi?

Ya CHP’nin Vekiline ne demeli? Trafik cezalarından, uyuşturucuya kadar, Ticaret Bakanlığında yapılan atamaya kadar Meclis’te yaptığı konuşmaları duyuran Sayın Vekilin aklına Erdemir’deki hazine arazilerinin nasıl “ Yapı Rezerv Alanı”

İlan edildiğini, kamunun bu şekilde zarara uğratıldığını Meclis Kürsüsünden söylemek işine gelmiyor mu?

Aslında hem CHP’li Vekil Ertuğrul’un hemde Ak Parti Vekili Bozkurt’un OYAK’a karşı sesleri çıkmadığına göre keyfi yerinde sanırım. Veya halk tabiriyle tuzları kuru!

Erdemir ve OYAK büyük şirket! İnsanın aklına, daha öncekilerde olduğu gibi “istedikleri kişiler işe alınıyor ise, istedikleri iş adamlarına ihale, uygun sac alma gibi işlerini gördürebiliyor iseler neden OYAK’ı karşısına alsınlar ki! “gelebilir!

Çok mu önemli ozaman Hazine kasasına 4-5 milyar TL, Ereğli Belediyesi kasasına 2 milyar TL kaynak girmesi!

Eğer böyle bir dertleri yok ise, Vatan ve millet sevgisi olan, Yaşadığı şehrin menfaatlerini düşünen, Kamu kaynaklarını etkin ve verimli kullanılmasını isteyen, hazinenin kasasına ve yaşadığı şehrin Belediyesinin kasasına bu denli yüksek meblağ kaynağın girmesi için mücadele etmez mi?

Şimdi vekillerin hertür işlerini çözen, istediklerini işe aldırabildikleri OYAK kasasından 6-7 milyar TL para neden çıksın değİl mi!

Kamu zarar etmiş, OYAK gibi özel

sektörün menfaati, Milletin menfaatinin önüne geçmiş çok mu önemli!

Yazının başında dediğim gibi, Menfaatler ön planda olduğunda ölçü tanımayanlar etkili ve yetkili olduğunda tek kriterleri,

Kazan, kazan!

Tren ve kamyon çarpıştı: 1 kişi öldü Tren ve kamyon çarpıştı: 1 kişi öldü

İngilizcesi, Win win!

Boşver, Kamu zararını OYAK kazansın, vatandaşın çekeri çok, ona BİN BİN…

Vesselam,

Selam ve dua ile….

Kaynak: SOSYAL MEDYA