Yaptığı açıklamada “ Zonguldak Kömüspor’a kimse el uzatamaz “ diyen Vekil Avcı, sportmenlik dışı olayları kınarken, sürecin takipçisi olacaklarını ifade etti. Vekil Avcı’nın açıklaması şöyle; 
Zonguldaklıların sevdası, işçinin milli takımı, şehrimizin markası Zonguldak Kömürspor’ umuzun, 01.10.2023 tarihinde; cennet ülkemizin kadim şehri Van’da oynadığı müsabaka da, ev sahibi takım Van Spor FK tarafından, spor ile bağdaşmayacak sportmenlik dışı davranışlar sergilenmiş, oyuncularımızın can güvenliği tehlikeye girmiştir. 

Pevrul Kavlak hayatını kaybetti Pevrul Kavlak hayatını kaybetti

Kulübümüzden yapılan açıklamaya istinaden; soyunma odasına kadar varan olaylar, sporun dostluk ve kardeşlik ruhuna zarar verdiği gibi, eminim ki Zonguldaksporlular kadar Vansporlu kardeşlerimizi de üzmüştür.

2011 yılında Zonguldaklı madencilerin, Van depremi sonrası arama kurtarma çalışmalarında yaptıkları görev ile iki kentin arasında oluşan kardeşlik hukukuna; birkaç kendini bilmez sorumsuz yöneticinin davranışları asla gölge düşüremez.  
Hepimizde üzüntüye sebebiyet veren,  şiddet olaylarının araştırılması, ilgili kişilerin TFF nezdinde PFDK’dan cezalandırılması için konunun sonuna kadar takipçisi olacağımı belirtmek istiyorum. Sporun dostluk ruhuna zarar verecek bu tür olayların tekrar yaşanmaması dileğiyle, takımımıza geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum. 

Ayrıca lacivert-kırmızı renklere gönül vermiş tüm taraftarlarımızı, 8 Ekim Pazar günü oynayacağımız İçel İdmanyurdu maçında, Karaelmas Stadına İşçinin Milli Takımı Zonguldak Kömürspor’a destek vermeye davet ediyorum.
Saygılarımla."

Editör: TE Bilisim