Öncelikle  14   Ekim   tarihinde  Bartın  İlimizin   Amasra  İlçesinde   Türkiye   Taşkömürü   Kurumuna   ait    maden    ocağında meydana   gelen  ve    ülke   olarak   bizleri   üzüntüye   boğan,   elim   kazada    hayatını    kaybeden   emek  ve   alın   terinin   timsali  maden   şehitlerimize  Allahtan rahmet,   kederli  yakınlarına  sabır  ve başsağlığı, tedavileri halen devam eden yaralı madenci kardeşlerimize  acil   şifalar   diliyorum. 
Malumlarınız   olduğu   üzere   taş  kömürü    havzasında    bugüne   kadar   meydana  gelen   üzücü   maden     kazalarında 5000’e yakın  madencimizin  hayatını  kaybettiği ifade edilmektedir.  
Acılar,   hiç   istenmeyen  her maden kazasında tazelenmektedir.15 gün önce meydana gelen maden kazası da halkımızı derin bir üzüntüye boğmuştur.
Bu  müessif  olayın   halkımızda  yarattığı  matem  havasının hala    devam    ettiğini  hissettiğimiz  bugünlerde,   hayatını   kaybeden  madencilerimizin   manevi  anısına    saygı,   değerli  aileleri ve vatandaşlarımızın hassasiyetleri de göz önünde bulundurularak, Bakanlıkla yapılan istişare sonucunda, Cumhuriyetimizin  kuruluşunun  99.  Yılı  kutlama,  tören   ve    etkinliklerinin  Bartın   Valiliği    ile  aynı  doğrultuda  şekillendirilmesinin  uygun  olacağı değerlendirilmiştir. Konuyu  saygıdeğer  halkımızın  bilgilerine  sunmak   isterim.

Büyük Önder Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’da başlattığı   bağımsızlık,   özgürlük   ve   kurtuluş    mücadelesi,     aziz milletimiz  ve   kahraman  ordumuzun   azim,  inanç   ve   kararlılığı ile    başarıyla    yürütülmüş,  zorlu   muharebeler   ve   büyük      zaferler neticesinde   99 yıl   önce   bugün   29   Ekim   1923’de   Cumhuriyet İlan   edilmiştir. 
Atatürk’ün   liderliğinde    bağımsız   bir   vatan,   aydınlık    bir gelecek,     güven  dolu,    onurlu,   huzurlu    bir     yaşam     uğrunda bir    çok   cephede      çok     zor     şartlar     altında     yürütülen     ve    binlerce     şehit    verilerek     kazanılan   Milli    Mücadelenin      ardından    Cumhuriyetimizin   kurulması,    tarihin    kaydettiği    ender ve  önemli başarılardan   birisi    olmuş,  Bağımsız   Türkiye    Cumhuriyeti   devleti   bu   büyük    fedakarlık,  cesaret,    azim,   inanç   ve kararlılığın   eseri   olarak   doğmuştur.
Türkiye   Cumhuriyeti    Devletinin     kuruluşundaki    zorlu   süreç,  bu   asil  milletin  vatan  ve   bayrak   sevgisini,   azim   ve kararlılığını,  her     türlü   imkansızlığa   rağmen   mücadeleci    ruhunu,  canını   feda   etmekten   biran    olsun    çekinmeyen        onurlu duruşunu, milletimizin  sarsılmaz  gücünü  tüm  dünyaya  göstermiştir.
Cumhuriyet,   halkın   iradesinin  egemen olduğu,   birlik, beraberlik,  barış   ve    huzur     içerisinde    özgürce     yaşamanın adıdır.   Aziz   milletimizin    ortak     değeri,  hür   ve   bağımsız yaşamanın    güvencesidir.   Ülkemiz  ve  milletimiz    için    kazanılan en    büyük     değerlerden    birisi    olan  Cumhuriyet   ülkemizi   aydınlık yarınlara   güvenle   taşıma    azmi, bilinci   ve   kararlılığı    demektir.
Ülkemizi     çağdaş   dünya    ile   buluşturan,  her   alanda     güçlü   kılan,   vatandaşlarımızı   eşit    haklarla     donatan,   her türlü   gelişme   ve    ilerlemeye   açık   olan   Cumhuriyet    milli   birlik   ve   beraberlik   ruhu    demektir.
Kurtuluş     ve     kuruluş       mücadelesinin       ardından        gelen Cumhuriyetin   ilanı    ile   ülkemizin   ve  milletimizin   yazgısı   değişmiş,  Türkiye   Cumhuriyeti  devleti   99  yılda  her   alanda gerçekleştirdiği    atılım,  üretim   ve    kalkınma    hamleleri    ile büyük   ve    güçlü    bir    devlet    haline    gelmiş,  çalışarak   ürettiği teknoloji   ile     yakından    takip     edilen    bir   ülke    olarak   en   güçlü dönemini   yaşamaktadır.
Cumhuriyetimize  sahip  çıkarak,  yaşatmak, korumak, kollamak,  gözetmek  ve  geleceğe   güven  ve umutla bakabilmek için  çok   çalışmak   hepimizin  en   önemli  görevi ve ortak sorumluluğudur.

Bu    bilinç,    sorumluluk   ve     anlayışla    hareket    ederek, aklın   ve   bilimin     yol    göstericiliğinde   ülkemizi    muasır   medeniyetler    seviyesinin   üzerine   taşımak,    gücümüze güç katmak, öncelikli   hedefimiz    olmalıdır.
Büyük   ve  güçlü  devletimizin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünün   sonsuza   dek    sürmesi,    el   ele,  gönül     gönüle hareket   ederek,   milli    birlik    ve   beraberlik    ruhu    ve    anlayışının hâkim    kılınmasıyla    mümkün   olacaktır.
Tarihte   olduğu   gibi   bugün   de   bağımsızlığımıza,   milli    birlik  ve   bütünlüğümüze,   dirliğimize   yönelen   sinsi   ve  hain planlar  ile   saldırıların   arkasında, her    geçen   gün   büyüyen, gelişen,  kalkınan,  teknoloji    üreten güçlü   bir   devlet    olmamızdan duyulan   endişe   ve   rahatsızlığın   olduğunu   asla   unutmayalım.
Çok  büyük   fedakârlık   ve    destansı    kahramanlıklarla, binlerce   şehit   verilerek    kazanılan,    tarihe   yön    veren    kurtuluş savaşı   sonucunda  kurulan Cumhuriyetimiz, siz sevgili gençlerimizin   omuzlarında   ve   güvencesinde    ilelebet yaşayacaktır. 
Türkiye   Cumhuriyeti    Devleti,   milletimizin   en    önemli özelliği olan vatan sevgisi, milli birlik ve beraberlik duygusu, yardımlaşma,  paylaşma   ve   dayanışma   ruhu    sayesinde       ülkesi   ve    milletiyle     bölünmez   bir    bütün   halinde   huzur,   güven   ve   barış    içerisinde   yaşayacak,  varlığını   sonsuza   dek    sürdürecektir. 
Sevgili   gençlerimiz,  ne    zorluklarla   bugünlere geldiğimizi hiçbir     zaman       unutmayacak,     bu       bilinçle     hareket    ederek ülkemizi    ve      devletimizi   azim    ve    kararlılıkla   çok   çalışarak    aydınlık    geleceğe     güvenle     taşıyacaklardır. 
Bu   duygu  ve  düşüncelerle, saygıdeğer halkımızın, Cumhuriyet   Bayramını  en   içten   dileklerimle   kutluyorum.
Başta   yurdumuzun   kurtarıcısı,   Cumhuriyetimizin   kurucusu Gazi    Mustafa    Kemal   Atatürk   ve  silah   arkadaşları   olmak    üzere    canları     pahasına   bu    vatanı ve Cumhuriyeti  bizlere    emanet  ve  armağan  eden    aziz   şehitlerimizi   saygı   ve   rahmetle   yad   ediyor,   kahraman    gazilerimizi   minnet   ve   şükranla   anıyorum.
Cumhuriyet  Bayramımız   kutlu  olsun.