Yeni evli çiftleri ilgilendiriyor: 50 kişiden birinde görülüyor Yeni evli çiftleri ilgilendiriyor: 50 kişiden birinde görülüyor

Küresel bir halk sağlığı sorunu olarak değerlendirilen tütün kullanımının, sigara içmenin ve tütün dumanına maruz kalmanın vücutta çeşitli sağlık sorunlarına neden olabileceği üzerinde durdu.
Uzmanlar, aktif ve pasif içiciliğin benzer şekilde olumsuz sağlık etkilerine sahip olduğunu belirterek, tütün kullanımının ve dumana maruz kalmanın özellikle hava yollarında aşırı duyarlılığa sebep olduğunu ifade etti. Bu durumun özellikle alerjik hastalıkların gelişimine etkili olduğunu vurgulayan uzmanlar, çocuklarda bu etkilenimin daha belirgin olduğunu ifade etti.
Ayrıca, tütün kullanımının astım ve alerji gibi hastalıkların gelişiminde risk oluşturduğuna dikkat çeken uzmanlar, mevcut hastalıkların alevlenmesine de katkı sağlayabileceğini belirtti. Bu çerçevede, tütünün sağlık üzerindeki olumsuz etkilerine karşı toplumun bilinçlendirilmesi ve tütün kullanımının azaltılması için önlemlerin alınması gerektiğine vurgu yaptılar.

Kaynak: Burak Güney