Yusuf Tekin’e Zonguldak’tan çıkarma yaptılar! Yusuf Tekin’e Zonguldak’tan çıkarma yaptılar!

ZBEÜ kampüsü girişine ellerinde Türk ve Filistin bayrakları ile birlikte dövizlerle ve pankartlarla gelen öğrenciler İsrail'i kınadı, Filistin’e destek verdiler. Eyleme sivil toplum kuruluşları ile sendikalardan çok sayıda kişi destek verdiler.
Kampüs girişinde düzenlenen program öğrenci Mürsel Çakmak tarafından ettirilen dua ile başladı. Ardından konu hakkında konuşma yapan ZBEÜ BESYO Öğrencisi Kerim İşbirli, şunları söyledi:
GAZZE İÇİN KIYAMA KALK
“2 Mayıs Perşembe günü "Gazze için Kıyama Kalk" ve "Yaşasın Küresel İntifada" diyerek başlattığımız ve şu saat itibariyle 74. saatine girdiğimiz İntifada nöbetimizi nihayete erdirmiş bulunmaktayız. Bu süre boyunca nöbet alanına gelip bizleri ziyaret eden arkadaşlarımız ve hocalarımız ile, çeşitli STK ve derneklerin Üniversite kolları ile Filistin ve Gazze ile ilgili çok yönlü istişare ve sohbetlerde bulunduk. Rektör hocamız da sağolsunlar ziyarette bulundular. Rektörümüz ile de özellikle kampüsümüz de atılması gereken adımlar noktasında beklenti ve taleplerimizi ilettiğimiz bir görüşme gerçekleştirdik. Bunun yanında belirli aralıklarla sosyal medya üzerinden amacımızı, beklenti ve taleplerimizi ilettiğimiz çağrılarda bulunduk. Filistin ve Gazze konulu röportajlar yaptık. Tiyatral gösteriler düzenledik. Birlikte şiirler okuyarak, Ezgi ve Marşlar söyleyerek direniş atmosferini canlı tutmaya çalıştık. Kuran tilavetleri ile ruhumuzu besleyip diri tuttuk. 
ZALİMİN GÜCÜ ÜMMETİN AYRILIĞINDAN KAYNAKLANIYOR
Biz bu eylemlerimizi katil İsrail’e, uyguladığı zulme karşı kamuoyu oluşturmak ve ses çıkarmak için yaparken bu eylemlerimizi en çok da sizleri tenkit etmek için yaptık. Ne konuda bir serzeniş diye soracak olursanız bizler her an her dakika şunu söylüyoruz. “zalimin gücü ümmetin ayrılığından kaynaklanıyor iken ve bu durum herkesçe malum iken” biz genç kardeşlerinize Filistin davasında dahi İttihat edemeyen bir ülke bıraktığınız için üzülüyoruz. Bizler doğruyu söylemekle hakkı savunmaklı emrolunmuşken siyasi, ticari ve sosyal çekincelerle doğruları söylemekten geri duran bir toplum yapısı bıraktığınız için üzülüyoruz. 
SİYONİZMİN KÖKÜ KESİLMİŞ BİR AĞAÇ GİBİ KURUMASINI İSTİYORUZ
Sonuç olarak buradan Zonguldak gibi bir şehirde Filistin’i dava edinmiş tüm kardeşlerimizle bir araya geldik. Şehrimizde bulunan topluluklardaki, stklardaki büyüklerimiz bu konuda bizlere ayrım gözetmeksizin destek oldular, Allah onlardan razı olsun. Ve biz burada  İsrail’i lanetleyip dağılmak için toplanmadığımızı söylemiştik. Bizler burada hem hükümete hem de rektörlüğümüze çağrılarda bulunduk. Çoğu kimseler tarafından bu çağrılar yersiz bulunsa da zaman, bu taleplerin ne kadar isabetli olduğunu gösterdi ve gösterecek de. Bizler bu talepler doğrultusunda atılmış adımları destekliyor ve daha fazlasının yapılmasını ve siyonizmin ülkemizde ve dünyada kökü kesilmiş bir ağaç gibi kurumasını istiyoruz. Hem kampüsümüzde hem ülke genelinde taleplerimizin takipçisi olacağız. Ülkemizde işgalciyi koruyan üslerin bulunmaması için gerekli kamuoyu çalışmasını yaparken; üniversitemizde de boykotlu ürünlerin, taleplerimiz doğrultusunda kaldırılıp kaldırılmadığını takip edeceğiz. Biz inşallah sonuca yönelik etkisi olan eylemlerin, ülkemizde daha fazla yayılmasını istiyoruz. 
SİYONİZMİN ÜRÜNLERİNİ DEF EDELİM
Gelin hep birlikte önce kampüslerimizden sonra Ülkeden siyinonizmi, destekçilerini ve ürünlerini def edelim. Buradan, Zonguldak’tan diğer üniversitelerdeki kardeşlerimize sesleniyoruz, gelin siz de kampüslerinizde bu ateşi harlayın, bu sesi yükseltin. Direnişin ateşi hep yansın, hep yansın ki Filistinli kardeşlerimize en azından moral desteği olsun. Son olarak burada bizle birlikte nöbete iştirak eden kardeşlerimize, hocalarımıza teşekkür ediyoruz. Faaliyet boyunca güvenlik ve tedbirler anlamında üniversitemize, maddi ve manevi yardımlarını esirgemeyen şehrimizdeki topluluklara  teşekkür ediyoruz.”
HABER: Durmuş Sevindik

Kaynak: Durmuş Sevindik