12 Ocak 2011 yılında uygulamaya geçen Ulusal Kulüp Lisans Sistemi kapsamında Zonguldak Kömürspor 12 yıl boyunca hiç bir sorun yaşamadı. Ancak bu sezon sürenin uzatılmasına rağmen Kırmızı-lacivertli ekip Ulusal Kulüp Lisans alabilmek için şartlarına yerine getiremedi.
Zonguldak Kömürspor silinen 3 puanın ardından 10 puandan 7 puana düştü ve son sıraya geriledi.
1 MİLYON 400 BİN LİRA BULUNAMADI
Zonguldak Kömürspor’un Ulusal Kulüp Lisansı alabilmesi için 1 milyon 400 bin lira para bulunamadı. Zonguldak’tan bu paranın çıkmaması ve son gün olan 30 Kasam 2023, 17.30’da kadar şartların yerine getirilememesi pahalıya maloldu.
ZONGULDAK ŞAŞKIN, ÇARESİZ 
Yıllarca maddi-manevi sorunlar yaşayan, ancak zor şartlara rağmen 2’nci ligde tutunabilen Zonguldak Kömürspor’da yönetim de yalnız bırakılıp şehirden destek görmeyince yöneticiler de çaresiz kaldı. Yaşanan gelişmeler karşısında ise Zonguldak şaşkın durumda.
ULUSAL KULÜP LİSANSI ALMAK İÇİN NELER GEREKİYOR, FAYDALARI NEDİR?
KULÜPLERE FAYDA SAĞLAYACAĞI AÇIKLANAN UYGULAMA İÇİN TFF’NİN AÇIKLAMASI ŞÖYLE:
Türkiye Futbol Federasyonu'nun uzun süredir üzerinde çalıştığı Ulusal Kulüp Lisans Sistemi Talimatı yayınlandı. Bu sistem kapsamında, en üst 3 ligde yer alan kulüpler UEFA sistemindeki gibi "Hukuki, Sportif, Altyapı, Personel ve Mali Kriterler" üzerinden ulusal bazda denetlenerek, mali yapılarının uygunluğuna göre lisanslanacak.

Söz konusu sistemle kulüplerin gerekli eğitimi almış profesyonel kadrolarla çalışmaları, kulüplerin tüm genç takımlarını akademi ligleri seviyesine ulaştırmak ve liglerde elit oyuncuların yetişmesi ve kulüplerin UEFA standartlarında tesislere ve statlara sahip olmaları sağlanacak.

Kulüpler mart ayının son iş gününe kadar başvurularını yapabilecek. Daha sonra nisan ayında kulüplerin başvuruları değerlendirilip mayıs ayında da lisans uygunluk kararı alan kulübe kulüp lisansı verilecek.

Zonguldak’ta her yerde spor, her yerde etkinlik var! Zonguldak’ta her yerde spor, her yerde etkinlik var!

Başvurusunda eksikliği tespit edilen kulübün ise bu eksiklerini tamamlaması beklenecek. Kulüp bunu gerçekleştirmediği takdirde aşamalı olarak ceza alacak. Ulusal Kulüp Lisans Sistemi'ne uymayan kulüpler her sezon para cezası olmak üzere aşama aşama ceza alacaklar. 2014-2015 sezonunda ise Ulusal Kulüp Lisans Sistemi'ne başvurmayan kulüplere lige alınmama cezası uygulanacak.

Ulusal Kulüp Lisans Sistemi'nin bir başka yeni getirisi ise kulüplerin denetim prosedürünü içeriyor. Buna göre, Türkiye Futbol Federasyonu bağımsız bir denetim şirketiyle anlaşarak lisans için başvuran kulüplerin mali dosyalarını uzmanlar ve anlaştığı şirket ile beraber inceleyecek. TFF'nin bağımsız denetim şirketiyle yapacağı bu anlaşma tamamen danışmanlık ve uzmanlara destek amaçlı.

Yeni sistemin Türk Futboluna getireceği faydalar şöyle:

• Mali kriterlerde yer alan kriterler uygulanarak kulüplerin, mali durumları ile ilgili daha dikkatli ve hassas davranmaları sağlanacak.

• Kulüplerin transferlere ilişkin vadesi geçmiş borç bulundurmayarak, borçların seviyesinin kontrol altında tutulması sağlanacak

• UEFA kriterleri ile paralellik taşıyan ulusal kriterlere uyan kulüpler, UEFA lisansı için gereken kriterlere de daha kolay ulaşacak.

• Tüm kulüplerin yıllık mali tablolarını sunmaları sayesinde, Türk Futbolunda mali şeffaflık adına büyük ve önemli adımların atılması sağlanacak.

Editör: Alican Köse