Şahin Ören, İstanbul’da lise müdürünün silahlı bir öğrenci tarafından öldürülmesi sonrasında Türk Eğitim-Sen olarak bugün ilk derse girmediklerini önümüzdeki bir hafta boyunca derse siyah kokart takarak gireceklerini ve cuma günü de ise iş bırakma eylemi gerçekleştireceklerini söyledi:

Eğitimde şiddet Yasası’nın acilen çıkarılması çağrısında bulunan Türk Eğitim Sen Şube Başkanı Şahin Ören şunları söyledi:

EĞİTİMDE ŞİDDET YASASI ÇIKARILSIN!

“Siyah Kokart/Kurdelelerimizle Bugün İlk Derse Girmiyoruz, Yarın İş Bırakıyoruz!

Şiddete Yönelik Önlem Almanız İçin Daha Kaç Eğitimcimizi Yitireceğiz?

Artık Yeter!

Kamuoyunu ve eğitim camiamızı büyük yasa boğan şiddet olaylarına bir yenisi daha eklendi. İstanbul'un Eyüpsultan ilçesinde okul müdürü olarak görev yapan İbrahim Oktugan, bir öğrenci tarafından menfur bir saldırıyla silahla vurularak canice öldürüldü. Öncelikle kıymetli meslektaşımıza Allah’tan rahmet; ailesine, yakınlarına ve eğitim camiamıza başsağlığı diliyoruz.

Yaşanan vahşeti protesto etmek amacıyla Türk Eğitim-Sen olarak bugün ilk derse girmeme kararı aldık. Yine bugün X (Twitter) platformunda saat 21.00’de hashtag çalışması yaparak, şiddeti protesto edeceğiz. Çalışmamız Genel Başkanımız Talip Geylan’ın ilk tweetiyle başlayacak. 10.05.2024 Cuma günü de tüm öğretmenlerimizle birlikte iş bırakıyor, il milli eğitim müdürlükleri önünde yapacağımız basın açıklamalarıyla ÖĞRETMENE ŞİDDETE HAYIR diyoruz! Ayrıca okullarımızda bir hafta süresince siyah kokart/kurdele ile derslere gireceğiz.

Öğrencilerin  performansı sevindirdi Öğrencilerin  performansı sevindirdi

Buradan bir kez daha sesleniyoruz: Meslektaşlarımıza yönelik şiddeti önleyecek etkili tedbirleri getirecek yasal düzenlemeler için ne bekliyorsunuz? Sendikamızın 2019 ve 2023 yıllarında eğitim çalışanlarına yönelik şiddeti önleyici tedbirlerin alınması ve failler hakkında caydırıcı müeyyideler getirilmesi amacıyla hazırladığı ve milletvekilleri aracılığıyla TBMM’ye ilettiği kanun teklifimiz bir an önce hayata geçirilmelidir. Bu noktada tüm siyasi partilerimiz birlik içinde olarak bu teklife destek vermesi ve teklifimizin yasalaşması en büyük beklentimizdir.

Öte yandan disiplin yönetmelikleri etkinleştirilmeli, her okulumuza güvenlik görevlisi tahsis edilmeli, eğitimcilerin itibarını zedeleyen ve sadece adı değişen öğretmeni şikâyet hatları kaldırılmalı, Öğretmenlik Meslek Kanunu’nda eğitim çalışanlarına yönelik şiddet ile ilgili yasal düzenleme yer almalı, eğitim çalışanlarına yönelik gerçekleştirilen itibar suikastları son bulmalı, statü kaybı önlenmeli, rehber öğretmen sayısı artırılmalıdır. Eğitim çalışanlarımıza yönelik şiddet aslında geleceğimize sıkılan kurşundur!

Bu nedenle geleceğimizin karartılmasına müsaade etmeyeceğiz, şiddete müsamaha göstermeyeceğiz. Türk eğitimcileri olarak şiddetle sonuna kadar mücadele edeceğiz. (Haber-Ercan Demir)

Kaynak: Ercan Demir