Saadet Partisi Zonguldak Merkez İlçe Başkanı İsmail Üstünyer, Zonguldak, Karaman ve Elvanpazarcık belediyelerinden beklentilerini açıklayarak şunları söyledi:

FEVKANİ KÖPRÜSÜ YILIMINDAKİ TÜM ŞAİBELER AYDINLATILMALI

“Zonguldak Belediyesi’nden beklentilerimiz; Zonguldak Belediyesi özellikle Fevkani Köprüsü’nün yıkımı ilgili olarak seçim öncesi kamuoyunda tartışılan tüm şaibeleri aydınlatmalı, kamuoyunu bilgilendirmeli, eğer gerekiyorsa Cumhuriyet Savcılığı’na da gerekli başvuruları yapmalıdır”.

TAHSİN ERDEM, CEM DERELİ VE TURGUT AYDIN’IN PROJELERİNDEN FAYDALANMALIDIR..

Özellikle Zonguldak Belediyesi ile ilgili adaylar ve partiler birçok güzel, gerçekçi ve uygulanabilir önerilerde bulunmuşlardır. Özellikle Cem Dereli ve Turgut Aydın’ın projeleri kayda değerdir. Yeni yönetimin bu projelerden faydalanmasını temenni öderiz. Özellikle Ulutan Barajı ve atık su tesislerinin enerji giderlerinin azaltılması için güneş enerjisi, rüzgar enerjisi ve hidro enerji konularında alternatifler üretilmelidir.

ZONGULDAK BELEDİYESİ’NİN BORCUNUN 3’TE 1’İ KANALİSAZYON VE PİS SU ARITMADAN KAYNAKLI

ÖNCE  METEOROLOJİ SONRA AFAD UYARDI KUVVETLİ YAĞIŞ GELİYOR! ÖNCE METEOROLOJİ SONRA AFAD UYARDI KUVVETLİ YAĞIŞ GELİYOR!

Bilindiği gibi Zonguldak Belediyesi’nin 2019 yılında bıraktığı borç miktarı 450 milyon TL = bugünkü döviz kurları ile 71 milyon Euro’ya tekabül etmekle birlikte, 2024 yılında ortaya çıkan borç 1.153.308.077 TL olarak açıklanmış, buda bugün ki döviz kurları ile 30 milyon euroya tekabül etmektedir. Yani bir anlamda Zonguldak Belediyesi döviz kurunun (TL’nin değer kaybetmesinin kurbanı olmuştur) Bu borcun yaklaşık 1/3’nün kanalizasyon ve pis su arıtma tesisinin döviz kuruna bağlı kredi borcundan kaynaklandığı düşünüldüğünde; İktidara yakın belediye başkanının bu borcu hazineye def’aten ödettirip Zonguldak Belediyesi’ni de hazineye TL ile borçlandırması gerekirdi. Ancak Cumhurbaşkanı ile defalarca görüşen başkanının bu konu herhalde aklına gelmemiştir.

KENT LOKANTASI VE HALK EKMEK PROJELERİ İVEDİLİKLE HAYATA GEÇMELİ

Yeni seçilen başkanının kent lokantası ve halk ekmek projelerinin ivedilikle gerçekleştirilmesini temenni ederiz. Ancak şu hatırlatmaları da yapmadan geçemiyorum. Geçtiğimiz günlerde kent lokantasının şu andaki Kapuz/İnağzı dolmuş duraklarının olduğu yere yapılacağı, duraklarında Site dolmuş duraklarının oraya taşınacağı açıklandı. Şimdi burada düzen olarak oturmuş bir yeri yıkıp bir ileriye taşımak israf değil midir? Kaldı ki Kapuz duraklarının taşınacağı yere kent lokantası yapılamaz mı? Malum belediyenin her kuruşunun dikkatli harcanması gereken bir ortamdan bahsediyoruz.

İBB, KENT LOKANTASINA YÜZDE 50 ZAM YAPTI. ZONGULDAK BAKALIM NE OLACAK, BEKLEYELİM VE GÖRELİM!

Ayrıca belirtmek isterim ki Tahsin Bey kent lokantası vaadinde İBB’nin dört çeşit olan yemeğini üçe düşürerek yüzde 25 zam yapmış, 40 TL olan fiyatını da 50 TL olarak açıklayarak yine bir yüzde 25 daha zam yapmış, yani daha işe başlamadan yüzde 50 zam yapmıştır. Maliyetlerin daha da artması beklendiğine ve İBB’nin mali imkanlarının çokta gerisinde bulunulduğuna göre bakalım ne olacak. Bekleyip göreceğiz.

KAPUZ/İNAĞZI DOLMUŞ DURAKLARIINDA Kİ YAYA GEÇİTİNE TRAFİK IŞIKLANDIRMASI YAPILMALI

Yaya geçitlerinde trafik ışıklarının olmadığı yerlerde yayaların geçiş üstünlüğü iyi niyetli bir uygulama olarak görülebilir. Ancak örneğin Kapuz/İnağzı dolmuş duraklarının olduğu yerdeki yaya geçidini göz önüne alalım. Burada öyle zaman oluyor ki bir tane yaya 20 tane aracı bekletmektedir. Buda yayalara tanınan geçiş üstünlüğü hakkının suistimal edilmesine neden olmaktadır. Burada ve diğer kavşaklarda yapılması gereken akıllı, bilgisayar kontrollü trafik ışıklandırma sistemlerinin devreye alınmasıdır.

TAHSİN ERDEM’E BAŞARILAR DİLİYORUZ

Velhasıl-ı kelam yeni seçilen Tahsin Erdem Bey’e başarılar diler Zonguldaklı hemşehrilerimizin layık olduğu hizmetlere kavuşmasını temenni ederim

KARAMAN VE ELVANPAZARCIK BELEDİYELERİNDEN BEKLENTİMİZ

Karaman ve Elvanpazarcık belediyelerinden beklentimiz odur ki: Zonguldak merkezde yaşayan yaklaşık 100 bin kişi için daha güzel yaşam ve etkinlik alanları oluşturarak Merkez İlçe’nin sayfiye alanları olmaları, Beycuma beldemizinde Merkez ilçenin tarım ve hayvancılık ihtiyacını daha çok karşılayabilecek üretimler yapmasını temenni ederiz.”

Kaynak: Ercan Demir