banner51

banner50

banner53

banner5

banner54

banner52

"Hangi mevsimde isek o sebze ve meyveleri tüketmemiz gerekiyor"

Diyetisyen Tuğçe Çetin, beslenme konusunda önerilerde bulundu, sağlıklı beslenmenin sebze ve meyveden geçtiğini belirtti

Sağlık 24.01.2023, 15:42
"Hangi mevsimde isek o sebze ve meyveleri tüketmemiz gerekiyor"

Diyetisyen Tuğçe Çetin, beslenme konusunda vatandaşlara önerilerde bulundu. Çetin, sürekli değişen hava sıcaklıklarında C vitamini,  mevsimsel  sebze ve meyve tercih edilmesi gerektiğini söyledi. Çetin, "Öncelikle beslenme olarak hangi mevsimde isek o sebze ve meyvelerini tükememiz gerekiyor. Bunu bu şekilde yaparsak herhangi bir sıkıntı yaşamayız. Örneğin şuan karnabahar, brokoli, bal kabağı gibi turunçgiller, portakal, mandalina gibi ama bunun dışında baktığınız zamanda diğer sebze ve meyveler var ama organik ürünleri tercih edersek daha iyi olur. Doğal ürünleri bulmak zor oluyor. Mevsim sebze ve meyvelerini tüketmek her zaman daha iyidir. Sağlıklı beslenmek için günlük C vitamini almamız gerekiyordu. Fazla tüketmekte zararlı vücut bunu idrarla atıyor. Önemli olan burada bol bol su içmek hem enfeksiyonlardan koruyacak hemde zayıflamanıza yardımcı olacak. Bu mevsim değişikliklerini mevsime göre giyinerek hemde sağlıklı beslenerek gıda takviyeleri ile geçirebiliriz" dedi.


Ekslikliğiniz var ise kullanılması gerekiyor

Gıda takviyeleri hakkında da bilgileri veren Çetin, "Biz öncelikle kan değerlerine bakarak tahlil yaparak bakıyoruz örneğin vücutta d vitamini eksikliği mevcut. Son zamanlarda Türkiye'de hatta dünya da herkeste düşük bunun gıda takviyesi ile alınması gerekiyor. Onun dışında spor yaoan br yapmayan kişilerde stresle başbaşa olan kişilerde magnezyum takviyesi hem kaslara iyi geliyor, hem uyku düzeni sağlıyor. Magnezyum yeşil sebzelerde var ama tüketmeye biriyseniz kullanmanız gerekiyor. Biz bunu normal besinlerle karşılayıp eksik kalıyorsa takviye etmemiz gerekiyor. Kış aylarında C vitamini kullanmamız gerekiyor. Eğer çok meyve tüketen biri değilseniz o zaman kullanmanız gerekiyor. Çok yararlı ya da zararlı diye birşey diyemem ekslikliginiz varsa kullanmanız gerekiyor" şeklinde konuştu.

Kaynak: ELMAS TV
Yorumlar (0)