Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan yeni vergi paketinde engellilere sağlanan ÖTV indiriminin kaldırılacağına dair iddialar üzerine Türkiye Sakatlar Derneği Zonguldak Şubesi Başkanı Hüseyin Şirin, önemli açıklamalarda bulundu.

İl Başkanı cinayete karıştı: Her yerde aranıyor! İl Başkanı cinayete karıştı: Her yerde aranıyor!

Başkan Şirin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bu düzenlemeyi iptal ettiğini belirtti.

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın hazırladığı yeni vergi paketinde, engellilere sağlanan ÖTV indiriminin kaldırılacağı iddia edilmişti. Türkiye Sakatlar Derneği Zonguldak Şubesi Başkanı Hüseyin Şirin konu ile ilgili yaptı. Başkan Şirin, son aldıkları duyumlarda konunun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından iptal edildiğini söyledi. Başkan Şirin öte yandan engelliler üzerinden araç alarak hakları suiistimal eden şahıslarla ilgili de konuştu.

 Başkan Şirin’in konu ile ilgili yaptığı açıklama şu şekilde:

“Bilindiği gibi yeni vergi kanunuyla ilgili bir taslak hazırlanmıştı. Bunun görüşmeleri devam ediyordu. Bu taslakta ağır engelli üzerine alınan araçlarda eğer engelli vefat ettiği varislerinden ÖTV'nin tahsil edilmesi diye bir madde vardı. Ve bir de bu sürenin beş yıldan yani engelli aracının satılma süresinin beş yıldan on yıla çıkarılması gibi bir madde vardı. Son aldığımız duyumlara göre Sayın Cumhurbaşkanı bu maddeleri veto edip eskisi gibi aynen devam etmek şartıyla taslaktan çıkardığını duyduk. Bu iyi bir gelişme, güzel bir gelişme. Çünkü engellilerin faydalandığı bir hakkın geri alınması gerçekten bu camiaya zarar verecekti. Biz her zaman söylüyoruz. Engelliler bu hatları kullanırken dikkat etmeleri gerekir.”

Geçtiğimiz yıl başında yapılan düzenlemeyle araç kullanımı konusunda kısıtlamaların getirildiğini hatırlatan Şirin, “Şimdi engelli eğer kendi kullanıyorsa, yani özel tertibatlı araç kullanıyorsa bu aracı kesinlikle başka hiç kimsenin kullanma şansı yok. Kendi arabada olduğu sürece kullanıcısı yanında olabiliyor. Ama kendi olmadığı zaman oğlu, eşi dahi kullanamıyor. Bunlar tabii biraz kısıtlama oldu. Bunun için bir çalışma var. Engelli camiasından biraz esneklik isteniyor. Yani oğlu veya işte eşinin kullanması konusunda bir esneklik yapılması için de mülakat görüşmeler devam ediyor. Bir de işte ahır engelli üzerine alınan araçlarda bilindiği büyük suiistimaller oluyordu. Diyelim engelli Zonguldak'ta ikamet ediyor. İşte arabayı alıyor diyelim, yakını, akrabası ama İstanbul'da kullanıyordu. Şimdi son yapılan düzenlemede bu kesinlikle yasaklandı. Ağır eğer engel üzerine alınan araç o engellinin ikamet ettiği yerde kullanılması gerekiyor. Eğer şehir dışına çıkacaksa kesinlikle engellinin de araçta olması gerekiyor. Eğer araçta ağır engelli kişinin olmaması durumunda yakalandığı zaman araç trafikten men edilip ceza ÖTV'si faiziyle tahsil ediliyor. Bu da güzel bir aslında uygulama oldu. Sonuç olarak suiistimallerin çoğu bu yönde yapılıyordu. Bu da önlenmiş oldu. Biz tabii kısıtlamaların gelmesine karşı değiliz ama dediğim gibi verilen hakların geri almasına kesinlikle karşıyız.” şeklinde konuştu.

Whatsapp Image 2024 06 25 At 12.36.48

Kaynak: Ercan Demir