Zonguldak Gıda Tarım ve Hayvancılık Platformu toplantısına katılan Zonguldak Orman Bölge Müdürü Faruk Bayraktaroğlu, Çalışmalarla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Orman köylülerini mahkemelik etmek amacıyla kredi vermediklerini ancak aman zaman kredilerin dönüşlerinde çok sıkıntılar yaşanmakta, icralık durumları söz konusu olmakta Olduğunu belirten Zonguldak orman Bölge Müdürü Faruk Bayraktaroğlu şunları söyledi:

AMACIMIZ ORMAN KÖYLÜLERİNİN GELİRLERİNİN ARTTTIRILMASIDIR

“Bizde ormancılık kanalı ile orman köylülerimizi destekliyoruz. Anayasanın 170. maddesine göre orman köylülerinin desteklenmesi, kalkındırılmasıyla ilgili görev Orman Genel Müdürlüğü'mize verilmiş. Bu manada da biz her yıl Orköy kapsamında çalışmalarımızı sürdürüyoruz.  Amacımız orman köylülerinin ekonomik seviyelerinin yükseltilmesi. Gelirlerinin artılması amacıyla biz de teşkilat olarak üzerimize düşen görevi yapmaya çalışıyoruz. Benim buradan belirtmek istediğim orman köylülerimizü mahkemelik etmek amacıyla kredi vermiyoruz. Zaman zaman kredilerin dönüşlerinde çok sıkıntılar yaşanmakta, icralık durumları söz konusu olmakta. Yani biz orman köylülerimizle barışık ve el ele birlikte yapmaya ve birlikte çözmeye çalışıyoruz. Onları asla mahkemelik etmek gibi bir şey söz konusu değil. Biz zaten Orköy kredilerimizin yüzde yirmisi hibe geri kalanı iki yıl ödemesiz ve kredinin durumuna göre beş yıl, yedi yıl eşit taksitlerle ve faizsiz olarak destekliyoruz. 

2-B ARAZİLERİ

Bu gündem maddelerinden birisi 2B arazilerinin satışıyla ilgili. 6831 sayılı Orman Kanunu'nun 2B maddesi aynen şöyle der. 31-12-1981 tarihinden önce bilim ve fen bakımından orman niteliğini kaybetmiş, tarım arazisine dönüştürülemeyecek yerler orman sınırları dışına çıkartılır. Tabi bu çalışmalar kadastro ekiplerimizce, tabu kadastro müdürlüğümüzle birlikte ortaklaşa yapılmaktadır. Bu çalışmaları, 2B çalışmalarını yaptıktan sonra orman sınırları dışına çıkardığımız araziler maliye hazine adına Milli Emlak kanalıyla satışa sunulmaktadır. Orman teşkilatımızda çıkarıldıktan sonra herhangi bir ilişkisi yoktur. 

KÖYLERİMİZDE GÜNEŞ ENERJİSİNDEN ELEKTRİK ENERJİSİ ÜRETME PANELLERİ KURDUK

Bunun haricinde yine Orman Köyü kapsamında köylerde güneş enerjisi ile ilgili biz geldiğimizden bu yana 2021 yılından bu yana güneş enerjisinden elektrik enerjisi üretim panelleri kurduk. 2021 yılında genel müdürlüğümüz 136 ünitede güneş enerjisinden elektrik enerjisi üretim paneli kurdu. Bunun 87 ünitesini Zonguldak Orman Bölge Müdürlüğü olarak biz kurduk. 

BÜYÜK-KÜÇÜKBAŞ HAYVAN VE SÜT KOYUNCULUĞU İÇİN KREDİ VERİYORUZ

Ayrıca yine küçük baş büyük baş projelerle ilgili süt sığırcılığı, onun haricinde yine süt koyunculuğu gibi  birçok kredi veriyoruz. 


Bunların geri dönüşümü olması durumunda hem o köydeki insanlarımız daha fazla yararlanma imkanına sahip olacak hem de orman köylüsüne biz destek sağlamış olacağız”

Köy halkı imece usulü yol yaptı Köy halkı imece usulü yol yaptı

'GÖRÜNTÜLÜ HABER'

Whatsapp Image 2024 05 04 At 12.41.44

Kaynak: Ercan Demir