Ülkemizin kanayan yaralarından bir tanesi de mesleki eğitimdir diyen Aşkar, “Bugün herkes beyaz yakalı olma sevdasında olduğu için hükümetler de bilerek ve isteyerek bunu özendirdiği için herkes çocuğunun artık dört yıllık bir üniversite bitirmesini ve bitirdiği üniversiteden sonrada devlet de bir an önce iş bulmasını istiyor. Ama gelişmiş ülkelerle kıyaslandığı zaman Türkiye'deki en büyük sıkıntının fazla üniversite mezunu olması ve fazla üniversite mezunuyla beraber mesleki eğitimi ihmal ettiğimizi görüyoruz” dedi.
Meslek lisesi sayısını artırması gerektiğini belirten Memur-Sen Zonguldak İl Temsilcisi Kamuran Aşkar, açıklamasına şöyle devam etti:
ÜLKEMİZİN EN BÜYÜK SORUNLARINDAN BİR TANESİ ARA ELEMAN SIKINTISIDIR
“Baktığımız zaman “meslek lisesi memleket meselesidir” denilmesine rağmen bir yandan Anadolu Liselerinin bir yandan Proje okullarının sayılarının arttırılmasıyla beraber meslek liseleri hep üvey evlat muamelesi görmektedir. Doğrulan şudur; Proje okullarının sayılarının azaltılması, Anadolu Liselerinin bir noktada tamamen kapatılması ve proje okullara gidemeyen çocuklarımızın mesleki eğitime yönlendirilmesinden geçmektedir. Bugün ülkenin en büyük sıkıntısı ara eleman sıkıntısıdır. 
ÜNİVERSİTE MEZUNU MİLYONLARCA İŞSİZİMİZ OLACAK
Bakın örnek olsun diye söylüyorum; Geçen hafta sendikamızı Filyos Liman bölgesinde Türkiye Petrollerinde çalışan inşaat mühendisi bir arkadaşımız ziyaret etti. Söylediği ifadeyi söylüyorum, “Hocam keşke inşaat mühendisi olacağımıza su altı kaynak yapmayı bilen kaynak ustası olsaydık. Emin olun alacağımız para çok daha fazla olacaktı” diyor. Bugün Türkiye'deki en büyük sıkıntı gerçekten ara eleman sıkıntısıdır. Ve bunu sağlayabilmenin formülü de mutlaka ve mutlaka proje okul sayılarını düşürmekten geçiyor. Devlet, “Meslek Lisesi memleket meselesidir” sözünde samimi ise meslek lisesi sayısını artırmak gerekmektedir. Bu olmadığı takdirde Türkiye ara eleman sorununu çözemeyecektir Ara eleman sorununu çözemediği sürece de üniversite mezunu milyonlarca işsizimiz ortaya çıkacaktır.” 

BAŞKAN ERDEM, ‘ŞEHRİMİZ ZONGULDAK’ SERGİSİNİ GEZDİ BAŞKAN ERDEM, ‘ŞEHRİMİZ ZONGULDAK’ SERGİSİNİ GEZDİ

Whatsapp Image 2024 05 07 At 09.47.20

Kaynak: Seçkin Kırarslan