Meclis kürsüsünden konuşma yapan Ahmet Ali Mumcu, KİT Reformu taslağının TTK’nın özelleştirmesini önünü açacağını dikkat çekerek tepki gösterdi. Ahmet Ali Mumcu şunları söyledi:

“Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından KİT Yönetim Reformu adıyla hazırlanmakta olan ve aralarında Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun da (TTK) bulunduğu 19 Kamu İktisadi Teşebbüsünü ilgilendiren çalışmanın içerdiği düzenlemeler dikkate alındığında KİT’lerin kısım kısım özelleştirilmesini veya parça parça kapatılmasını mümkün kılan bir tasarı olduğu açıktır. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasında, gelişmesinde kanıyla, canıyla mücadele veren madencilerimizin bu ülke için yaptıkları göz ardı edilemez. Ülkemizin göz bebeği Türkiye Taşkömürü Kurumu, özelleştirme veya kapatılmasını mümkün kılan tüm çalışmalara karşıyız. Bunun yerine kömürün bu kadar stratejik önem kazandığını bu yıllarda TTK’yı daha aktif hale getirecek çalışmalar yapılmalı, üretim arttırılmalı ve yeni istihdam alanları yaratılmalıdır. Bizler, Zonguldak ve bu bölge için TTK’nın ne kadar önemli olduğunu biliyoruz.

Genel Maden İşçileri Sendikası bu konuda kamuoyunu bilgilendirerek bir mücadele başlattı. Bizler, sendikanın başlattığı bu mücadeleyi destekliyoruz ve yanlarında olduklarını buradan beyan ediyoruz”

'Durmak yok üretime devam!' 'Durmak yok üretime devam!'

Whatsapp Image 2024 07 03 At 12.47.05

(HABER-ERCAN DEMİR)

Muhabir: Ercan Demir