Öğrenciler ders başına döndü Öğrenciler ders başına döndü

“Bu uygulama ile öğrenci sıkıntısı çeken İmam Hatiplere öğrenci akışı hızlandırılmak mı istenmektedir?” diyen Türk Eğitim Sen Zonguldak Şube Başkanı Şahin Ören, açıklamasına şöyle devam etti:
“Son dakika kararı ile proje okullarının sayısı %50 azaltılıyor. Proje okulları ile ilgili okul müdür ve müdür yardımcılıklarının atamasının bakanlıkça açıklanacağı gün bakanlık sistemine giren yönetici adayları “bu okullar valilikçe değerlendirilecektir” ibaresi ile karşılaştılar. Bu açıklama yönetici adayları üzerinde soğuk duş etkisi yarattı. Yeri kesin olarak bilinen bazı okul müdürleri bile ne olduklarını anlayamadılar. Bakanlık tam da “Dere geçerken at değiştirilmez” sözüne atfen; Bakanlık yetkilileri hem attan hem de üzerindeki biniciden vazgeçtiler. 2014 lü yıllardan radikal ve yandaş uygulamaları ile bildiğimiz bakanımızın bu düşüncesinin altından bakalım ne çıkacak. 
Türk Eğitim Sen olarak yıllardır eğitim bir sen ve kalantor Ak partililerin çiftliği haline gelen proje okulları için; sayılarının yüzde 50 azaltılması doğru bir karardır. Ancak duyumlarımıza göre %2 -% 3 başarı diliminde olan proje okullarının bile eksiltilmesi endişe vericidir. Örneğin Kdz Ereğli Anadolu Lisesi, Çelikel Lisesi, Zonguldak Borsa İstanbul Anadolu Lisesi akademik anlamda Fen lisesi ayarındaki kurumlardır. Fen lisesinin bir tık altında başarı grafiği olan bu öğrencilerin diğer liselere yönlendirilmesi ne kadar doğru olacaktır? Bu uygulama ile öğrenci sıkıntısı çeken İmam hatiplere öğrenci akışı hızlandırılmak mı istenmektedir?
Bu okullardaki yöneticiler nasıl atanacaktır. Halen görevde olanlar ve görevi uzatılacak diye yöneticilik sınavına girmeyenler bu uygulama ile mağdur edilmiş midir? Nitelikli eğitim konusunda motivasyonu yüksek olan bu okullara öğrenci alımı not ortalaması ile mi yoksa sınav ile mi olacaktır. Yukarıda saydığımız acaba ların cevaplanması bu konuda haber bekleyen eğitim yöneticileri, öğrenciler ve velileri rahatlatacaktır.” 

Kaynak: Seçkin Kırarslan