Vatandaşın cebinde bulunan 118 milyon adet kredi kartı için taksit ve limit sınırlaması getirilmesi planlanırken, Ekonomi Gazetecisi Hakan Güldağ, “Şimdi sonuna geliniyor. Seçime kadar olmayabilir ama üç vakte kadar ya kart başına harcama limiti azaltılacak ya kredi kartı faizi artacak ya taksitler azaltılacak” dedi.

2023 yılında kartlarla yapılan alışveriş harcamaları 8 trilyon 241 milyar TL’ye ulaşırken, kredi kartının payı 6 trilyon 699 milyar TL oldu. Bir önceki yıla göre artış oranı ise yüzde 122’ye yükseldi. Kredi kartı ile yapılan harcamaların yüzde 75’inin peşin, yüzde 25’inin taksitli olarak gerçekleştiği belirtildi. Taksitli alışverişlerde e-ticaretin payı 3 puanlık artış ile yüzde 53’e yükseldi. Kartlar en çok market ve elektrik-elektronik eşya alışverişlerinde kullanıldı, en yüksek harcama artışı satış/servis/yedek parça sektöründe oldu.

Akaryakıt fiyatları ters köşe yaptı! Akaryakıt fiyatları ters köşe yaptı!

KREDİ KARTLARINA TAKSİT VE LİMİT SINIRLAMASI GELİR Mİ?

Ekonomi Gazetecisi Hakan Güldağ ve Ekonomist Ali Ağaoğlu konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Ali Ağaoğlu kredi kartı kullanımının artmasındaki nedeni, “Kredi kartı kullanımındaki artışın ana sebeplerinden biri bireylerin buraya yüklenmesi olabilir ama önemli faktörlerden biri de geçtiğimiz 1,5 yıl içinde TL krediye erişim imkanı sınırlı şirketler de şirket kredi kartı alarak bir borçlanmaya gitti. Rakamlar ve limitler büyütüldü” sözleri ile anlattı.

Kaynak: MYNET