Bartın Üniversitesi (BARÜ) Fen Fakültesi Biyoteknoloji Bölümünden Doç. Dr. Hasan Ufuk Çelebioğlu’nun yürütücülüğünde, Arş. Gör. Sena Davran Bulut’un araştırmacı olarak yer aldığı proje, Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) ‘A4 Proje Destek Programı’ kapsamında desteklenmeye hak kazandı.

Belediye başkanının ‘tasarruf tedbiri’ isyanı Belediye başkanının ‘tasarruf tedbiri’ isyanı

“Yüksek Kolesterolde Probiyotik-Fenolik Birlikteliği: L. rhamnosus GG ve Sinapik Asit Etkileşiminin Hipokolesterolemik, Proteomik ve in vivo Analizleri” başlıklı proje ile doğal antioksidanlar ve probiyotiklerin birlikte oluşturdukları kombinasyonun kolesterol seviyesi üzerindeki etkisi incelenecek. Projede ayrıca Çukurova Üniversitesi Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Hacı Ali Döndaş ve Prof. Dr. Naciye Döndaş da araştırmacı olarak çalışmalara katkı sunacak.

Proje hakkında bilgilendirmelerde bulunan Doç. Dr. Çelebioğlu “Gastrointestinal sistemde birlikte bulunan probiyotik bakteriler ve fenolik bileşiklerin ayrı ayrı kolesterol seviyesini düşürdüğü bilinse de birlikte oluşturdukları ‘sinbiyotik’ kombinasyonun konakçı üzerindeki etkisi bilinmemektedir. Bu bağlamda, gerçekleştireceğimiz çalışmalarla, sinapik asidin ve probiyotik bakteri Lacticaseibacillus rhamnosus'un birlikte kolesterol düşürücü potansiyelini araştıracağız. Proje çıktısı olarak geliştireceğimiz bu formülasyonun yeni Ar-Ge çalışmalarına da öncülük etmesini umut ediyoruz” dedi.

TÜSEB tarafından desteklenmeye değer bulunan çalışmanın önemine değinen BARÜ Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun, “Bartın Üniversitesi olarak desteklenen projelerimizin artmasıyla nitelikli çalışmaları ve araştırmaları bilim dünyasına ve ülkemize kazandırmaya devam ediyoruz. Yeni teknolojilerden yararlanarak farklı sorunların çözümüne yönelik gerçekleştirdiğimiz Ar-Ge çalışmalarıyla geleceğimize değer katıyoruz. Bu noktada da sağlık alanında bilim üretme ekosistemimize katkı sunarak geliştirecekleri yeni formülle kolesterol rahatsızlığının tedavisinde alternatif çözümler üretecek çalışmaları dolayısıyla Doç. Dr. Hasan Ufuk Çelebioğlu, Arş. Gör. Sena Davran Bulut ile Çukurova Üniversitesi Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Hacı Ali Döndaş ve Prof. Dr. Naciye Döndaş’ı tebrik ediyorum. Kurumsal ilerleyişimizdeki özverili çalışmaları için Fen Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Bülent Karakaş’a teşekkür ediyorum. Ayrıca bizlere daha iyiye ulaşma noktasında daima destek veren YÖK Başkanımız Prof. Dr. Sayın Erol Özvar’a, YÖK üyelerimize ve TÜSEB Başkanımız Prof. Dr. Sayın Hakan Eroğlu’na şükranlarımı sunuyorum” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Haber Merkezi