Ticaret Lisesi Mezunlar Derneği’nin Düzenlediği geleneksel pilav şeklinde konuşan Hikmet Hacıabdurrahmanoğlu okulun kız meslek okukuna tahsis edilmesine asla izin vermeyeceklerini belirterek şunları söyledi:

Öğrencilerin karne sevincine ortak oldular Öğrencilerin karne sevincine ortak oldular

MİSAFİR BİZİM EVE GÖZ DİKMİŞ

“Zonguldak ticaret lisesi
Şimdi biz de hani ticaret istediler, merhametliyiz, hoşgörülüyüz.Ancak  idare veya yukarıdaki birileri Okulu kız meslek lisesine tahsisi şeklinde Bir şeyler duyuyoruz.
Şimdi eve misafir aldığımız bu  misafir ne diyor biliyor musunuz? Ha bu evi çok beğendim ben burada kalacağım diyor. İmam Hatip Lisesi tamirdeydi. Onun bir kısım öğrencilerini Fener Ortaokulunun orta kısmına verdiler. Uzun kumda bir okulları var oraya verdiler. Tamir oldu bitti ve Yeni yılda okuluna çekilecek. Kız mesleğe yer arıyorlar.  Kız meslekte Boğaz'da yalıyı bulunca arka taraftaki semtlere bakar mı? Bizim okula gözünü dikmiş. Ondan sonra biz de diyoruz ki İmam Hatip Fener'in ortaokul kısmından çekildi. Yaylaya yer mi arıyorsunız verin onu ona. uzun kumda boşalan okul var. İmam Hatip çekildi oraya kendi. Kız mesleği verin oraya. E bize de değildi ki sanata kulunun bir binasını verelim size. Bir de keyif bağışlar bize ya. Şimdi efendim neymiş? Kız meslek çok kalabalıkmış da oralara sızmazmış. Kolayı var. Kız mesleğin muhasebe dersiyle bilgisayarlar bölümünü bizim ticaret lisesiyle ortak örtüşüyor. Onları verin bize o çocukları, bizim okula gelsinler, sizin fazla sınıf ihtiyacınız azalsın, normal bir yere sığarsınız. 
Ama onlarınki öyle değil. Onlar mesele değil, mesele üzüm yemek değiş bağcıyı dövmek. değerli ticaretçiler. Onlar bağcıyı dövmeye gelmişler. Onun içindeki bu konuya hepiniz duyarlı olun. Herkesin kendine göre bir çevresi var. Eşinize, dostunuza bu konuyu işleyin. Bu okulun her bir merdiveninde hepinizin belki binlerce ayağının izi duruyor. Şu bahçedeki ağaçlarda, çiçeklerde o taşlar, kaldırımlar bir dile gelse acaba neleri anlatır? Yani siz geliyorsunuz, efendim şudur budur bunu verin bize gidelim oldu, gözlerimizde doldu. Biz de hazırladık anahtarla kapıda bekleyin sizi gelin alın. Onun için bu konulara bilginiz olsun. Bu konularda duyarlı olun. İlgili ve yetkilileri denk geldiğinizde açın üstüne gidin bu işin”

Kaynak: Ercan Demir