Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) resmi internet sitesinde yer alan bilgilere göre, yaz okulları 1 Temmuz - 29 Ağustos 2024 tarihleri arasında faaliyette olacak. Destekleme ve Yetiştirme Kursları ise 2 Eylül 2024 - 6 Haziran 2025 tarihleri arasında devam edecek.

Destekleme ve Yetiştirme Kurslarında Yenilik
Bu yıl ilk kez açılacak yaz okulları, 2. sınıftan 12. sınıfa kadar olan öğrencilere Spor, Görsel Sanatlar, Bilişim ve Müzik alanlarında kurs imkanı sunacak. Yaz Okulu kursları, saat 13.30'dan sonra ve haftada 5 gün olarak planlanmış durumda. Öğrenciler ve öğretmenler, yaz dönemi boyunca bulundukları yerleşim birimlerinde bu kurslara katılabilecek.

Yaz Okulu Ders İçerikleri
Yaz okullarında sunulan dersler şu alanlardan oluşacak:

Spor:

Araç geçişleri yasaklanacak! Araç geçişleri yasaklanacak!

Atletizm, Basketbol, Okçuluk, Futbol, Yüzme, Voleybol, Hentbol, Masa Tenisi, Halk Oyunları, Satranç
Görsel Sanatlar:

Resim, Ebru Sanatı, Sanat ve Tasarım, Hat Sanatı, Fotoğrafçılık
Müzik:

Gitar, Keman, Piyano/Org, Bağlama/Saz, Ud/Kanun, Türk Halk Müziği, Türk Sanat Müziği, Melodika
Bilişim:

Yazılım, Robotik Kodlama, Ofis Programları, Arduino Programlama, Bilgisayarda Doküman Hazırlama, Bilgisayara Giriş
Yaz Okulları Başvuru Tarihleri
81 ilde açılacak yaz okullarına öğrenci ve öğretmen başvuruları 03-12 Haziran 2024 tarihleri arasında alınacak. Kurslar, 1 Temmuz 2024 tarihinde başlayacak ve 29 Ağustos 2024 tarihinde sona erecek.

DYK Kurs Başvurusu Nasıl Yapılır?
Kurslara katılmak isteyen öğrenciler, "https://e-kurs.meb.gov.tr" internet adresindeki e-Kurs modülü üzerinden başvurularını yapabilecek. Öğrenciler, kurs merkezlerince belirlenen derslerden tercihte bulunarak başvurularını tamamlayabilecekler.

Bu yıl açılacak olan yaz okulları ve destekleme kursları, öğrencilere yaz döneminde eğitimlerini destekleme ve geliştirme fırsatı sunarak, hem akademik hem de kişisel gelişimlerine katkıda bulunmayı hedefliyor.

Kaynak: Burak Güney