Sıfır atık eserlerine tam not Sıfır atık eserlerine tam not

Kapotajın devletimizin egemenliği anlamına geldiğini ifade eden CHP İl Başkanı Devrim Dural şunları söyledi:

“1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı, kutlu olsun. Bu gün karasularımızda yabancı bayraklı gemiler ve personelin çalışmasını yasaklayan ve sadece Türk bayraklı gemiler ve vatandaşların çalışmasına imkân veren, Kabotaj Kanunu´nun yürürlüğe girişinin 98. Yıldönümünü kutluyoruz.  Kabotaj Kanunu 1 Temmuz 1926´da yürürlüğe girmiştir. Ulusal Kurtuluş ve Bağımsızlık Savaşı sonrasında Temmuz 1923´te imzalanan Lozan Anlaşması ile Osmanlı dönemindeki kapitülâsyonlar çerçevesinde yabancı ülke gemilerine tanınan kabotaj ayrıcalığının kaldırılması, bu anlaşmadan 3 yıl sonra yürürlüğe giren Kabotaj Kanunu´nun doğuş nedenidir. Kabotaj hakkı kendi karasularında kendi bayrağını dalgalandırmayı ve dolayısıyla o devletin egemenliğini ifade eder.    

Türkiye Cumhuriyeti´nin kuruluşunun ardından kazandığımız bu hak, vatandaşlarımızın denizlerimizde, boğazlarımızda, karasularımızda her türlü hareket eden araç bulundurma ve taşıma faaliyetlerini gerçekleştirmesinin önünü açmıştır.

Büyük bir askeri dehanın, başarılı diplomasisi sayesinde Türkiye Cumhuriyeti´ne tanınan Kabotaj hakkı, sahip olduğumuz en önemli kazanımlarımızdandır. Bu bilinçle tüm denizcilerimiz adına bize bu hakkı iade eden Ulu Önder Atatürk ve silah arkadaşlarına şükranlarımı sunuyor ve tüm denizcilerimizin Kabotaj Bayramı´nı kutluyorum”

Kaynak: BÜLTEN