Kdz. Ereğli Belediye Meclis’i mayıs ayı olağan toplantısı ilk oturumu Belediye Başkanı Halil Posbıyık başkanlığında AKM Nikah Salonu’nda yapıldı. Başkan Posbıyık, gündem maddeleri öncesi yaptığı konuşmada festival, fırtınanın yarattığı zararlar ve halk otobüsleri konularında açıklamalarda bulundu.

-ACIMASIZCA CEZALAR VERİLECEK-

Ereğli’de halk otobüslerinden çok şikayetler alıyoruz. İki türlü şikayetler oluyor. Arabaların ulaşamadığı yerler hakkında şikayetler geliyor. Aynı zamanda şoförlerin ve yetkililerinin kaba davranmalarından dolayı çok şikayet geliyor. Yani bu artık iyice aştı. Bunun için belediye zabıta müdürlüğümüz bir hazırlık içinde. Bundan sonra acımasızca cezalar verilecek. Halk otobüsleri başkanı ve yönetim kurulu üyeleri ile anlaştık. Onlar da rahatsızlar. Ereğli’nin coğrafi durumu bakımından engebeli ve dar yollarının olması halk otobüslerin bazı mahallelere girmekte zorlandığını görüyoruz. Hatta bazen vatandaşı götürüyorlar belli bir yere gelindiğinde ‘burada in’ dediklerini duyuyoruz. Şoförler de kendi çaplarında haklılar ama çok büyük şikayetler oluyor. İşte bu yüzden; İTÜ’nün raporları kanun maddesi gibidir. Mahkemeler de teknik üniversitenin verdiği raporlara bakıyor. Dolayısıyla biz bunun için halk otobüsleri yönetim kurulu da bu konunun sıkıntılı olduğunu anladıkları için anlaştık. Hocalarımız uzun zamandır Ereğli’de çalışıyorlar. Bir takım yeni kararlar almak üzereyiz.”

48 mezuna plaket verildi 48 mezuna plaket verildi

Ardından İTÜ’den Doç. Dr. Murat Ergün, hazırladıkları Karadeniz Ereğli Şehiriçi Toplu Taşıma Sistemi Rehabilitasyonu sonuç raporu hakkında brifing verdi. Bu konuya ilişkin gündem maddesi incelenmek üzere ilgili komisyona havale edildi. Komisyon, görüşünü yarın (3 Mayıs) yapılacak Belediye Meclis Toplantısı 2’nci Oturumu’nda paylaşacak ve oylama yapılacak. Gündemdeki diğer maddelerde görüşülerek karara bağlandı.

Kaynak: Burak Güney