Rödevans saha işletmecilerinin işçilerini bu nedenle ücretsiz izne çıkarmak zorunda kaldıklarını belirten Yılmaz; “Geçtiğimiz hafta bölgemizde faaliyet gösteren ÇATES ve Eren Enerji şirketlerinin, taş kömürü üretimi yapan Rödevans saha sahiplerinden kömür alımını durdurarak bu tarihten itibaren İthal Kömür alacaklarını duyurdu. Redövans saha sahiplerimizin ise Rödevans sahalarında çalışan 2.500 3.000 maden işçimizi ücretsiz izne çıkarıldığı haberleri ile uyandık” dedi.
Vatan Partisi Zonguldak İl Başkanı Avukat Gökhan Yılmaz, yaptığı yazılı açıklamasına şöyle devam etti:
HÜKÜMET YERLİ KÖMÜR KULLANIMINI DESTEKLEMELİ
“23 Ocak 2023 tarihli basın açıklamamız ile; Rödevansçı Batacağına İthalatçı Batsın demiş ve Hükümetin kömür ithalatına son vererek yerli kömür kullanımını desteklemesini, Rödevansçılarımıza verilen sözlerin tutularak sorunlarının giderilmesini, aksi halde üreticinin üretimden, çiftçinin tarımdan uzaklaşmasına yol açıldığı gibi, Zonguldak’ımızda da İthalatçılar servetlerine servet katarken, TTK ve Rödevansçılarımızın üretimden vaz geçerek, taş kömürü üretiminin bitme noktasına, Zonguldak ekonomisinin bel kemiği durumunda olan binlerce maden işçimizin ise işsiz kalmasına neden olmak üzere olduğu uyarısını yapmıştık. 
TTK HALKIN SIRTINA YÜK DİYEREK İTHALATI ÖZENDİRENLER BUGÜN RÖDEVANSÇIYI BATIRDI
ÇATES ve Eren Enerji şirketlerinin bu kararı, yıllardır hükümetin uygulamaktan vaz geçemediği İthalata dayalı üretim politikaları ile tamamen uyumludur. Ne yazık ki Ak Parti Hükümeti, Vatan Partimizin programında yer alan ve 30.01.2022 tarihinde Zonguldak’ta düzenlediğimiz Kömürde Üretim Devrimi Kurultayları ile kamuoyu ve üreticilerimiz ile paylaştığımız, Üretime Dayalı Ekonomi Politikaları yerine İthalata Dayalı Üretim modelini TERCİH ederek, yerli üreticimizi bitirmektedir. Ak Parti Hükümeti, iktidara geldiği 2002 yılından bugüne kadar Özal, Derviş, Babacan’ın yolundan giderek, TTK işçi sayısını 15.750’den 7.300’e, Taş Kömürü Üretimini ise Rödevansçılar ile birlikte 2.5 milyon ton’dan 1.2 milyon ton’a kadar düşürmüştü. Hükümet yetkisi ellerinde olmasına rağmen Erdemir ve Kardemir ithal kömür kullanıyor. Yıllardır TTK zarar ediyor, TTK halkın sırtında Yük diyerek ithalatı özendirenler bugün Redövansçı’yı batırdı. Yakında Atlantik sisteminin sözde iklim değişikliği, 0 karbon dayatmaları nedeni ile, Zonguldak’ın temel unsuru olan TTK’nın da batırılacağını ve maden emekçilerini işsiz, Cumhuriyetin İlk ve Emeğin Başkenti olan Zonguldak’ı emeksiz bırakacağını sanıyorum artık herkes anlamıştır. Bu koşullarda, Redövanscımızı da, TTK’mızı da, Zonguldak’ımızı da, Ülkemizi de zaaflardan kurtaracak Üreticilerin Milli Hükümetini kuracak program olan, Vatan Partisi’nin 04 Mayıs 2024 tarihinde açıkladığı Milli Devlet Bildirgesini tüm halkımızın taktirlerine sunuyoruz. 
ÜRETİCİ BAŞ TACIDIR
Önümüzdeki zorlukların üstesinden gelmek ve Üreten Türkiye’yi kurmak için öncelikli hedef, Üreticilerin Millî Hükümetidir. İşçi sınıfımız, çiftçimiz, zenaatkâr ve esnafımızdan millî sanayici ve tüccarımıza kadar bütün millî sınıfları iktidar hedefiyle birleştireceğiz. Milletimizi birleştiren tarihsel kardeşlik kültürümüz var! Türk de biziz. Kürt de biziz. Sünni de biziz. Alevi de biziz. Hepimiz Türk Milletiyiz. Eşitiz ve kardeşiz. Üretim Devrimi için, Plan, Tasarruf, Yatırım, İstihdam, Üretim ve Hakça Bölüşüm programında birleşiyoruz. Üretici baş tacıdır. Üretim Devrimini başaracak, Yükselen Asya Uygarlığının öncü konumundaki yerimizi alacağız. Milletimizin bütün öncülerini, bütün üreticilerimizi, bütün milletimizi Millî Devlet mevzisinde, Üretim Devrimi için birleşmeye çağırıyoruz.”

Zonguldak’a Kocaeli’de büyük haksızlık: Kişisel hesaplaşmalar! Zonguldak’a Kocaeli’de büyük haksızlık: Kişisel hesaplaşmalar!

F15A2285 Ad9F 400E 95F5 Ad66824C9734

Kaynak: Seçkin Kırarslan