Milletvekili Ünal Demirtaş mesajında; ”1 Mayıs, emeği ile geçinen herkesin hak arama mücadelesinin sembolüdür. Alın teriyle çalışan, emeğiyle ülkemiz kalkınmasına katkı sunan, onuruyla helal para kazanan tüm çalışanların bayramıdır 1 Mayıs...

"Yerel basının ipini çektiler" "Yerel basının ipini çektiler"

Fabrikalarda, şantiyelerde, madenlerde, sanayi sitelerinde, tarlalarda, tezgahlarda, kamuda, bankalarda, hastanelerde, okullarda, ofislerde ve hayatın her alanında yoksulluk sınırının altında çalışan ve emeğini karşılayacak ücret kadar iş istediği halde iş bulamayan, işsiz kalmış milyonlarca emekçinin bayramıdır 1 Mayıs!

Ekonominin çarklarının dönmesi için fedakarca çalışmalarına rağmen, en büyük toplu sözleşmenin asgari ücret olduğu ülkemizde işçiler, Ak Parti İktidarı Döneminde toplumun en yoksul kesimlerinden biri haline gelmiştir. Son 22 yılda işçiler hem ekonomik koşulları açısından hem sosyal haklar açısından hem de çalışma koşulları açısından geriye gidiş yaşamıştır. Bu dönemde, işçi sınıfının insanca bir ücretle ve iş güvencesine sahip bir şekilde çalışmasını sağlayacak haklar sürekli tırpanlanmıştır. Sendikal hak ve özgürlüklerde hiçbir ilerleme sağlanmamıştır.                   

Bunun yanında işçi sağlığı ve iş güvenliği bakımından da maalesef bir adım ileriye gidilmemiştir. Her yıl yüzbinlerce iş kazası olmakta ve on binlerce işçi yaralanmakta ve binlerce işçi iş cinayetlerinde yaşamını yitirmektedir. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da çalışanlarımızın haklarını aldığı, geleceğe güvenle bakabildiği, huzurlu bir iş ve çalışma ortamının sağlanması için mücadelemiz devam edecek. Bu duygu ve düşüncelerle; milyonlarca işçinin hak arama mücadelesinin sembolü olan 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Gününü kutluyorum” dedi.

Kaynak: Haber Merkezi