Bartın ve Zonguldaklılar Kardeşlik Gecesi’nde buluşuyor Bartın ve Zonguldaklılar Kardeşlik Gecesi’nde buluşuyor

Zonguldak Belediyesinin borç batağı içinde olduğunu belirten Zaimoğlu, Ak Parti Zonguldak İl Başkan vekili Mustafa Çağlayan’a Belediye Başkanı Ömer Selim Alan’a belediyenin borçları üzerinden hesap sorması gerektiğini belirterek; “Sayın Çağlayan; sen önce ‘Zonguldak Belediyesi'nde niye bu kadar borç yükseliyor? Neye, nereye gidiyor? Nerede işler var?’ diye bir hesap sorsana” dedi.
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Zonguldak Merkez İlçe Başkanı Osman Zaimoğlu, konuşmasına şöyle devam etti:
ZONGULDAK BELEDİYESİ BORÇ BATAĞINDA!
“Zonguldak Belediyesi borç batağında AK Parti'nin il başkan vekili arkadaşımız beyanat veriyor. O zaman diyor ‘siz nasıl çalışacaksınız?’ ‘Ne yapacaksınız Zonguldak’ta?’ diyor. Çok kolay; Şimdi biz bir kere bu borcu sarmal hale getirdiğiniz bu Belediye borcunu iktisatçı muhasebeci, israfa son verecek, çok tutumlu bir kişi olan değerli adayımız Tahsin Erdem'le bu borç sarmalının büyümesine önce dur diyeceğiz. Değerli Belediye Başkanımız Muharrem Akdemir, Selim Alan'a Belediye’yi devrettiği zaman 412.788 TL borçla devretti. An itibariyle 2024 bütçesi hariç Aralık ayı ile 1,2 milyar TL şu anda belediyenin resmi borcu var faizler hariç. Bizim bıraktığımız belediyeye ‘bu kadar hibe aldık, öyle yaptık’ atmalar, tutmalara rağmen 3 misli borçlandırarak 1,2 milyar lira üstü var bunun aşağısı yok artı faiz giderleriyle borç haline getirdiler! 2024 gelirleri 1,5 trilyon lira giderler 2,1 trilyon lira. Kaynak Zonguldak Belediye bütçesi. Bu ne demek? “2024’te ben Zonguldak Belediyesini 600 milyon TL daha borçlandıracağım” demek.  Malumun ilanıdır yani. Sen hangi yüzle gelmişsin ‘Zonguldak Belediyesi'nde ne yapacaksınız’ diye sorgu sual yapmaya. 
ZONGULDAK BELEDİYESİNİN BORCU NEDEN YÜKSELİYOR?
Sayın Çağlayan; sen önce ‘Zonguldak Belediyesi'nde niye bu kadar borç yükseliyor? Neye, nereye gidiyor? Nerede işler var?’ diye bir hesap sorsana. İl başkanlığına vekalet ediyorsun topla grubunu Belediye başkanını çağır. ‘Bu nedir de bu 4 yüz milyondan 12.2 trilyona çıkmış borç misli çıkmış’. E 2024 niye 600 trilyon daha borçlanacak?  Bunun hesabını önce sorsana. İdarecilik yani bu mudur! Ben muhalefetiyim, ben eleştiririm. Sen niye icraatta bulunmuyorsun? Öyle hamasi beyanlarla olmuyor. Sadece sen Zonguldak'ta İl Başkanlığına vekalet ettiğin için Zonguldak Belediyesi'yle alakalı değilsin. Sen Zonguldak'ın tüm ilçelerine de bakıyorsun şu anda. Zonguldak'ın sorunlarını niye dile getirmiyorsun? 
BKM’NİN BÜTÜN KURSLARINI KAPATTINIZ!
Şimdi soruyorum ben size. Sokak hayvanlarıyla ilgili ne yapıldı bu dönemde Zonguldak'ta? Soruyorum sanat bitmiş. Sanatla ilgili ne yapmışsınız?  BKM'nin bütün kurslarını kapattınız. 5 senedir BKM'nin bütün kurslarını kapattınız. Siz hangi sanattan, hangi kültürden bahsedebilirsiniz? Buna sizin bahsetmeye hakkınız var mı? Gelmişsiniz şimdi Belediye sinemasına 15 milyon lira, bizim de imza verdiğimiz, onay verdiğimiz bütçeyle son tadilatlarını falan bitirilmesi noktasında hava atıyorsunuz. Adam yedisinde neyse yetmişinde de odur. Siz geldiniz Zonguldak Belediyesi'ne aldığınız gün bütün sanat kurslarını kapattınız.  Hangi hakla konuşuyorsunuz siz? Ne yaptınız Zonguldak'a? Ne yaptınız siz bu Zonguldak'a? soruyorum. 
ATANAMAYAN ÖĞRETMENLERİN HAKKINI SAVUNDUN MU?
Öyle ‘iktidar bizim arkamızda Belediye olmazsa şöyle olmaz. Böyle olmaz’.  Sen iktidar partisine vekalet eden il başkanısın Zonguldak'ta. Genel Başkanına, Cumhurbaşkanına, Bakanlara, atanamayan öğretmenler için ne getirdin, haklarını savundun mu? Emeklilere ne getirdin? Haklarını savundun mu? Çık bunları açıkla. Öyle belediye odalarına gidip de boş boş toplantılar yapma.” 

Kaynak: Seçkin Kırarslan