pagead2.googlesyndica

banner51

banner50

banner53

banner52

banner59

30.01.2023, 11:26

HEPİMİZ

Evet!!! 
Şahsına, varsa beyine, hanımına , çocuğuna, eve, arabaya,tarlaya,havaya, ekrana, borsaya,trafiğe, haberlere, banka hesabına, altın gümüş değerlerine,fotoğrafa, güzele,çirkine bakabildiğince bak.

Bakmaya devam! Saçına, kaşına,dişine, üstüne, başına, kârına zararına bakım yapmaya. 

Hanım isen, mes'ul olduğun beyinin çocuğunun yemeğine,  çamaşırına, ütüsüne, düzen ve tertibine. 
Beyefendi isen, evin iâşesine, hanımın, çocukların ihtiyaçlarını gidermek için gelirine  bakmalısın. 


Evinin tülüne, camına, perdesine, koltuğuna her şeyin en güzeline. Duvarda rutubet olunca kazınıp boyanması gerektiğine,  vergisine, elektriğine, suyunun  vakitlice ödenmesine. 

Kaliteli veya ucuz hiç fark etmez arabanın bakımının ihmâle gelemeyeceğini de, yağının, suyunun, lastiğinin en mühimi de yakıtsız seni ve sevdiklerini bir yere  götüremeyeceği iyi biliyorsun, 
bu sebeble bakım yapıyorsun. 

 

OOO!!! Tarlan da varsa bakmaya devam. Yabani otları koparıp atacaksın kuvvet verip toprağı altını üstüne katacaksın, tohum ekip sulayıp mahsul versin diye duâya duracaksın.

Bakman gereken dünyalıklar için, gerekli olanı yapamazsan zararın hem cebine hem ruhuna  mâl olacağını bilip, tedbirli adımlar atmalısın.

Pekii!!! 

Elinle tutamadığın, gözlerinle göremediğin, kulaklarınla işitemediğin, lâkin hayatının her merhâlesinde seni sen yapan duygularına, ruhuna bakım yapıyor musun? 

Kontrol altına alamadığın öfkene, frenleyemediğin kıskançlıklarına, sınır koyamadığın dünyalık elde etme çabana, sadece kendini düşünmene, tembelliğin gezme ve eğlenme olarak kabul gördüğü, israfin her çeşitine, insanların kusurlarını birbirine aktardığı sözde dost meclislerinde konuşulmasına, daha nice eksik kalmış seni huzursuz eden hallerini acı versene, Bismillah de kazınması, zımparalanması, gerekirse mengeneye konması sonra güzelce boyanması. (Bakara 138)

Üç Aylara sağlık ve âfiyetle erişmişken! 
Kul Bakım Adresi :Yüceler yücesi Kuran-ı Kerim ve Sünnet-i seniye!!! 

Elbet netice muhteşem.

Yorumlar (23)
Seval Yılmaz 8 ay önce
MasaAllah. Okurken kendini Bi sorguya çeken Bi makale olmus kalemine yüreğine sağlık
Elif kevser 8 ay önce
Rabbim kulluğumuza bakım yapabilmemizi nasip etsin.
Leyla 8 ay önce
Nereye bakım yaparsak orası neşvünemâ buluyor...
Rabia Ayça Kahveci 8 ay önce
Çok güzel bir makale.Tebrik ediyorum.Her zaman olması gerekse de,özellikle şimdilerde “İnsanlığın insanlığını sorgulaması” gereken zamanlardayız ,bu makale üstüne çok doğru olmuş.Başarılar…
Gulfer Güreli 8 ay önce
Yine çok güzel bi yazı olmuş Zuhal Hanım emeğinize sağlık Allah ömür vermişken farkında olup degerlendirebilmek nasip olsun hepimize üç aylarının hayırlı olsun
Gulfer Güreli 8 ay önce
Yine çok güzel bi yazı olmuş Zuhal Hanım Allah ömür vermişken degerlendirebilmek te nasip olsun inşAllah üç aylarimiz hayırlı olsun
Leyla 8 ay önce
Nereye bakım yaparsak orası neşvünemâ buluyor...
Ebru Altan 8 ay önce
Allah razı olsun, bu mübârek aylarda arınmamıza, temizlenmemize, tövbe etmemize niyet ettim, edelim
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın