pagead2.googlesyndica

banner51

banner50

banner53

banner52

banner59

Av sezonu dualarla açıldı

2023- 2024 Balıkçılık Av Sezonu açılışı için Kdz. Ereğli Bozhane Balıkçı Barınağında tören düzenlendi.

HABERDE İNSAN 01.09.2023, 12:43
Av sezonu dualarla açıldı

Törene yoğun katılım olurken törende:
AK Parti Zonguldak Milletvekili Saffet Bozkurt, Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık İl Tarım ve Orman Müdürü Cemalettin Çataklı, Balıkçılık ve Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürü Recep Küçük, Ereğli İlçe Müdürü Osman Günaydın, Su Ürünleri Kooperatif Başkanı Murat Toprak, teknik personeller ve çok sayıda balıkçı yer aldı. 
Törende yapılan konuşmaların ardından kurban kesilerek dua edildi ve törene katılanlara ikramlarda bulunuldu.
Tarım ve Orman İl Müdürü Cemalettin Çataklı törende yaptığı konuşmasında şunları söyledi: “ Ticari balıkçılık faaliyetinde bulunan balıkçılarımız için 15 Nisan 2023 tarihinde başlayan genel av yasağı 31 Ağustos’ta sona ererek, yeni av sezonu başlamıştır. İlimiz genelinde 413 adet ruhsatlı tekne, 6.500 adet ticari ruhsatlı, 5.900 adet amatör ruhsatlı olmak üzere toplam 12.400 balıkçımız kayıt altındadır. İlimiz balıkçılarına Bakanlığımız tarafından “Kıyı Balıkçılığının Desteklenmesi” kapsamında balıkçılarımıza son üç yılda toplam 3,5 milyon TL’nin üzerinde ödeme yapılmıştır.
Bakanlığımız, su ürünleri avcılığıyla ilgili düzenlemeleri yaparken bilimsel, çevresel, ekonomik ve sosyal hususları göz önünde bulundurularak, su ürünleri avcılığında tür, boy, zaman, derinlik, mesafe ve av araçları bakımından bazı yasak ve sınırlamalar ile balıkçılara yükümlülükler getirilmektedir.
Balıkçılarımız, faaliyetlerini Ticari ve Amatör Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını
Düzenleyen Tebliğ hükümlerine göre yürütmektedirler. Su ürünleri kaynaklarının korunması ve sürdürülebilir işletimi bakımından, avcılıkla ilgili getirilen kurallara uyum büyük önem taşımaktadır. Getirilen düzenlemelere uygun avlanmanın temini için Bakanlık olarak denetimlere, geçmişte olduğu gibi tüm imkânlar seferber edilerek, yeni sezonda da artırılarak  devam edilecektir. Bunun için her türlü teknik ve altyapı önlemleri alınmıştır. Balıkçılarımızın bu düzenlemelere uygun avcılık faaliyetinde bulunmaları, hem kendi menfaatleri hem de kaynaklarımızın sürdürülebilir işletimi bakımından önem taşımaktadır. Balıkçılarımız tarafından büyük emek ve zahmetle üretilen ve insan beslenmesinde ve sağlığımızın korunmasında sayısız faydaları olan su ürünlerinin, halkımızın bol bol tüketmesini tavsiye ediyoruz. Bakanlığımız, Sayın Valimiz ve şahsım adına, 2023-2024 balıkçılık sezonunun balıkçılarımız için bol ve bereketli olmasını diliyorum. Vira Bismillah diyerek sözlerimi tamamlıyorum”

Kaynak: ELMAS TV
Yorumlar (0)