banner51

banner50

banner53

banner52

banner59

Madenciler işlerini geri istiyor...

Madenciler işlerini geri istiyor...

Güncel 18.05.2017, 09:20 18.05.2017, 09:20
Madenciler işlerini geri istiyor...

GMİS Genel Sekreteri Satılmış Uludağ, GMİS Amasra Şube Başkanı Ertan Kaya ve Şube Yöneticileri ile HATTAT Enerji ve Maden A.Ş. (HEMA) Amasra İşletmesi'nde çalışırken ihtiyaç fazlası oldukları gerekçesiyle işten çıkarılan 28 maden işçisi dün Ankara'da çeşitli ziyaretlerde bulunarak mağduriyetlerinin giderilmesi talebinde bulundular.

 

Heyet, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM Başkan Vekili Mehmet Akif Hamzaçebi, AKP Grup Başkan Vekili Mehmet Muş, CHP Grup Başkan Vekili Engin Altay, MHP Grup Başkan Vekili Erkan Akçay, CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak, CHP Bartın Milletvekili M. Rıza Yalçınkaya, CHP Zonguldak Milletvekilleri Şerafettin Turpcu ve Ünal Demitaş ile görüşerek bilgi verdi ve işten çıkarılan işçilerin tekrar işe dönebilmeleri için destek istedi.

 

Ziyaretlerde bilgi veren ve sorunu aktaran GMİS Genel Sekreteri Satılmış Uludağ, "28 madenci kardeşimiz HATTAT Enerji ve Maden A.Ş.'de çalışırken ihtiyaç fazlası oldukları gerekçesiyle işten çıkarıldı. HATTAT Şirketi, Bartın'ın Amasra ilçesinde büyük bir redevanslı sahada taşkömürü üretebilmek için hazırlık çalışmalarını yapıyor. Buradan üreteceği taşkömürünü kullanmayı planladığı ayrıca bir termik santral kurma projesi var. Hazırlık çalışmalarını uzun süredir sürdüren şirket, kömür üretimine başladığında çok daha fazla maden işçisi çalıştırmak durumundayken, 28 madenci kardeşimizi ihtiyaç fazlası gerekçesiyle işten çıkarması buna karşılık çok sayıda Çinli işçiyi alması manidardır.

Biz, şirketin işçi çıkarmak yerine, kömür üretimine başlayacağından yeni istihdam yaratmasını bekliyoruz.

Öz kaynaklarımızı değerlendirelim ama o öz kaynağı da bizim işçimiz üretsin istiyoruz.

Yani hem yeraltı kaynaklarımızı üretmeli hem de öz işgücümüzü kullanmalıyız.

Biz 28 madenci kardeşimizin yeniden işlerine dönmesini istiyoruz" dedi.

Heyetin ziyaretlerinde CHP Bartın Milletvekili M. Rıza Yalçınkaya madencileri yalnız bırakmadı ve tüm ziyaretlere madencilerle birlikte katıldı.

Uludağ, yaptıkları tüm görüşmelerde kendilerini yalnız bırakmayan CHP Bartın Milletvekili M. Rıza Yalçınkaya'ya teşekkür etti.

 

 

Yorumlar (0)