banner51

banner50

banner53

banner5

banner54

banner52

EYT'NİN MECLİSE GELECEĞİ TARİH BELLİ OLDU!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, bir gazetecinin EYT'ye ilişkin düzenlemenin bu hafta Meclis'e gelip gelmeyeceğiyle ilgili sorusunun üzerine: " "EYT bu hafta Meclis'e tahmin ediyorum gelir" dedi.

Güncel 24.01.2023, 13:18
EYT'NİN MECLİSE GELECEĞİ TARİH BELLİ OLDU!

Kabine Toplantısının ardından basın mensuplarının sorularını cevaplayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, emeklilikte yaşa takılanlara (EYT) ilişkin öneml açıklamalarda bulundu. Bilgin,  "EYT bu hafta Meclis'e tahmin ediyorum gelir. Çünkü grupta milletvekilleriyle görüşüyorlar. Grubumuz tümüyle üzerinde konuştuklarını kanun teklifi haline dönüştürüp komisyonda tartışacaklar" dedi. Bilgin, "İçerikte bir şey değişir mi?" sorusuna ise "Değişmez" cevabını verdi.
"EYT'nin maliyeti ile ilgili soruya Bilgin, bu konuda bu yıl için 120-150 milyar lira arasında bir tahminin bulunduğunu dile getirdi. EYT'nin maliyetiyle ilgili konuşulan rakamların doğru olmadığını kaydeden Bilgin, "Rakamlar bizde, hesap bizde. Ben 150 milyar diyorum ama maksimum olabilecek şeyi diyorum. 120-150 milyar arasında değişebilir. Çünkü kaç kişi müracaat edecek bilmiyorsunuz" açıklamasını yaptı.
Bakan Bilgin, prim borçlarının yapılandırılmasıyla ilgili soruya da şu cevabı verdi:  "EYT kapsamındaki borçlanmalar bunun içinde değil. Onun borçlanması tamamen bizim mer'i kanunumuza göre yapılan bir şey. 5 bin, 9 bin prim gününü dolduramıyorum ya da bin gün eksiğim var yapılandıralım diyemezsin. Mevcut kanunda bin gün eksiğin varsa çalışacaksın. Böyle bir borçlanma yok"

Kaynak: ELMAS TV
Yorumlar (0)