banner51

banner50

banner53

banner58

banner5

banner52

banner59

Cumhurbaşkanı seçim tarihini işaret etti: "Bu millet gereğini yapacaktır"

Cumhurbaşkanı Erdoğan 14 Mayıs'ı işaret ederek seçim tarihi tartışmalarına son verdi ve "Bu millet gereğini yapacaktır" dedi.

Güncel 01.03.2023, 13:15 01.03.2023, 15:13
Cumhurbaşkanı seçim tarihini işaret etti: "Bu millet gereğini yapacaktır"

Depremler öncesi 14 Mayıs olarak öne çıkan seçim tarihinin değişip değişmeyeceği merak konusu olmuştu. Felakete yol açan büyük depremler sonrası seçimlerin ertelenmesin yönünde çağrılar gelmişti. 
Seçim tarihin netleşti! Partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 14 Mayıs'ta Türkiye'nin seçimlere gidileceğini açıkladı.
"TÜRKİYE DEPREM FIRTINASINA TUTULDU"
Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:
Her ne kadar birileri kabul etmese de 'asrın felaketi' olarak nitelenen 6 Şubat tarihli depremler ile sonrasında gelen 11 bin 400'ün üzerinde sarsıntılar yaşadık. 62 ilçede ve 10 bin 190 köyde çok ciddi yıkıma sebep olan depremleri hala yaşamaya devam ediyoruz. İçinden geçtiğimiz sürecin normal bir durum olmadığını tüm bilim insanları söylüyor. Türkiye bir çeşit deprem fırtınasına tutuldu. Felaketleri engelleyemeyiz, bize düşen görev hazırlık yapmak, yaraları sarmak, yıkımları telafi etmektir.
Son tespitlere göre depremde yıkık, acil yıkılacak ve ağır hasarlı 203 bin 958 binada 583 bin 628 bağımsız bölüm bulunmaktadır. Bunların yüzde 98'i 2000 öncesi yapılan binalardan oluşuyor. Sadece yıkık durumdaki bina sayımız 31 binin, bağımsız bölüm sayımız 89 binin üzerinde.
"ELBETTE EKSİKLİKLER, AKSAKLIKLAR, GECİKMELER YAŞANMIŞTIR"
TSK tüm imkanları ve on binlerce personeliyle çalışmalara katıldı. Bölgeye gönderdiğimiz kamu personeli sayımız 271 bindir. Neredeyse yarım milyon insan depremzedelerimizin yardımına koştu. Felaketin haberini alır almaz şartları zorlayarak her şeyi yapma gayretinde olduk. Kimi eksiklikler, aksaklıklar, gecikmeler elbette yaşanmıştır. Birilerinin insanlarımızla birlikte devletin ve hükümetin de yıkıntılar altında kalmasını adeta ellerini ovuşturarak beklediğini biliyoruz. İlk andaki eksikler hızla tamamlandı.
BÖLGEYE KAÇ KERE GİTTİLER?"
Bütün bu vaveylayı koparanlar, bu sirk cambazları, felaket tellalları acaba bölgeye bugüne kadar kaç kere gittiler? Şahsım ve Cumhur İttifakı olarak bölgeye 2 kez gittik.
Bu felaketin ilk anından itibaren her şeyi takip ediyor, muhasebesini yapıyoruz. Sorulması gereken hesapları adli ve siyasi olarak sormak da boynumuzun borcu!
14 MAYIS' MESAJI: MİLLET GEREĞİNİ YAPACAK
Bu millet 14 Mayıs'ta gereğini yapacaktır. Asla bu tür kuru sıkı atanlara prim vermeyecektir. Şu anda biz can derdindeyiz, şimdi tek gündemimiz deprem ve depremin yol açtığı acılar, kulağımızı sadece milletimize veriyoruz ama bütün bunları da not ediyoruz. Vakti gelince notları açıklayacağız. Ey muhalefet, biz dertliyiz, ama dedim ya, not ediyoruz.
Güvenlik konusunda ilk günlerdeki birkaç istisnai olay dışında kayda değer herhangi bir sıkıntı yaşanmadı.
"6 ŞUBAT ÖNCESİ TÜM BORÇLARINI SİLİYORUZ"
Afet Yeniden İmar Fonu kuruyoruz. Bu fon şeffaf yönetimle işleyecek, afetler için uzun süreli kaynak sağlayarak bütçe üzerindeki yükü azaltacak.
Deprem bölgesinde yıkık, yıkılacak, ağır ve orta hasarlı tüm binaların 6 Şubat 2023 tarihi öncesi tüm borçlarını siliyoruz.
'TÜRKİYE ULUSAL RİSK KALKANI MODELİ' OLUŞTURULUYOR
'Coğrafya kaderdir' tespitini körü körüne bir kabulleniş değil, daha güçlü bir mücadelenin çıkış noktası haline getiriyoruz.
Türkiye Ulusal Risk Kalkanı Modeli oluşturmayı planlıyoruz, şehirlerimizi depreme dirençli yerler haline getirmeye başlıyoruz. Ön toplantısını cuma günü yapacağız.
'Bay Bay Kemal' kentsel dönüşüme karşı, yanındaki hanımefendi karşı. Buyur netice bu, hadi bakalım şimdi bu neticenin altından kalk. Ama Erdoğan, Çamlıca Camii'nin altında Burhaniye'de vatandaşa diyor ki 'Yarın Allah göstermesin istemediğimiz bir durum olur kime hesap soracaksınız, bana.' O yüzden vatandaşımıza 'Bize yardımcı olun' dedik.

Kaynak: ELMAS TV
Yorumlar (0)