Görüşmede Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın KİT Reformu adı altında gündeme getirdiği taslak çalışmasıyla ilgili görüş alışverişinde bulunuldu.

GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil, Genel Sekreter Yener Arslanbuğa, Genel Mali Sekreter Yalçın Yiğit, Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Tayfun Demir, Maden mühendisleri odası başkanı Erdoğan Kaymakçı’yı ziyaret etti.  Kaymakçı’ya çalışmalarında başarılar dileyen Genel Başkan Yeşil, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın KİT Reformu adı altında gündeme getirdiği taslak çalışmasıyla ilgili bilgiler verdi. 

Babasının böbreği ile hayat buldu: Eşiyle kazada hayatını kaybetti Babasının böbreği ile hayat buldu: Eşiyle kazada hayatını kaybetti

Destak beklediklerini ifade eden GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil, “Gündemimizde, hepinizin de bildiği gibi, Hazine ve Maliye Bakanlığının yönetimsel değişiklik adı altında yapmak istediği reformla ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Bunun, Türkiye Taşkömürü Kurumu'nu ve 19 kamu kurumunu etkileyen bir düzenleme olduğunu fark ettik. Bugün de bunun için ziyaretlerimize devam ediyoruz. Maden Mühendisleri Odamızın Sayın Erdoğan Kaymakçı’da  bizimle beraber, paydaşımız olduğu için, bu mücadeleye ortak olması için bugün buradayız. Tabii, Hazine ve Maliye Bakanlığının yapmak istediği sistem; kurumların satılması, devredilmesi, küçültülmesi, daraltılması ve başka şirket ortaklarıyla beraber dizayn edilmesi, halkın malı olan bu kurumları tamamen tehlikeye sokmaktadır. Biz bu uygulamaya kesinlikle karşıyız. Bununla ilgili bir dizi açıklama yapıldı, sizler de biliyorsunuz. Hem Cumhuriyet Halk Partisi vekillerimizden hem de Adalet ve Kalkınma Partisi vekillerimizden TTK'nın özelleştirilemeyeceği gibi açıklamalar geldi. Bizim amacımız, hem TTK'nın özelleştirilmesini engellemek hem de bu yasa tasarısının ne kadar tehlikeli olduğunu anlatmak. Bununla ilgili duruşumuz nettir. Paydaşlarımızla beraber, Zonguldak halkıyla ve madencilerle birlikte biz bu işe sonuna kadar karşı çıkacağız. Bunun için de bugün Erdoğan Başkanımızın yanındayız. Onun da yönetiminin desteklerini bekliyoruz” dedi.


Maden Mühendisleri Odası Başkanı Erdoğan Kaymakçı’da  Her zaman emek mücadelesinin yanında olduklarını ve destekleyeceklerini birliktelik şunları ifade etti;

“Biz her zaman emek mücadelesinin yanında olduk ve olmaya devam edeceğiz. Çünkü bu girişim, sadece maden işçilerini değil, maden sektöründe çalışan diğer personeli de, mühendisinden işçisine kadar herkesi etkileyecek bir durum olacak. Biraz önce sizin de belirttiğiniz gibi, Maliye Bakanının ocak ayında açıkladığı bir yasa taslağıyla, Türkiye Taşkömürü Kurumu'yla beraber 19 kamu kuruluşu, hem yönetimsel hem de finansal anlamda yapısal bir değişikliğe girecek. Bu yapısal değişiklik sonucunda, kurumun yönetim yapısının tamamen değişeceği ve mevcut yönetimin tasarruf yetkisi olmayacağı söyleniyor. 
Biraz önce bir haber aldım, Meclis tatile girmeyecekmiş, çünkü çıkması gereken bazı acil yasalar var. Sanıyorum bu kit reformu da bu işin içinde olacak ve bu taslağı hayata geçirmeye çalışacaklar. Bu taslağın sadece kurumların şirket haline getirilmesi değil, kar amacı güden yapıların oluşturulması anlamına geldiğini biliyoruz. Türkiye Taşkömürü Kurumu'nun çalıştığı derinliklere bakarsanız, bu derinlikte hiçbir özel şirket çalışamaz, çünkü maliyetler çok yüksek. Bu süreçte işçilerin sosyal haklarından ve ücretlerinden kesintiler yaşanacak, sendikasızlaşma artacak. Dolayısıyla sendikayı ve odamızı da büyük ölçüde etkileyecek. Bu girişimi kabul etmek mümkün değil. Geçtiğimiz Pazartesi günü, Zonguldak Demokrasi Platformu olarak bir toplantı düzenledik. Zonguldak'taki tüm sivil toplum örgütleriyle birlikte bu konunun ciddiyeti tartışıldı ve sendikamızla birlikte bu mücadeleyi yürütmemiz gerektiği konusunda görüş birliğine vardık. Zonguldak halkının esnafıyla, işçisiyle topyekûn olarak bu mücadeleyi vermemiz gerektiği konusunda anlaştık. Bu ziyaret için sendikaya teşekkür ediyorum”

Whatsapp Image 2024 06 27 At 14.05.16 (1)Whatsapp Image 2024 06 27 At 14.05.16

Kaynak: Ercan Demir